Co se stalo se Zemanem? Není vidět, ani nenadává na Petříčka

ČTK

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Oficiálně má hlava státu dovolenou. Nebývá však zvykem, že si Miloš Zeman odpustí i při rozjímání na Vysočině nebo v Lánech nějaký ten pseudobonmot. Navíc v momentě, kdy to vře v ČSSD a dalo by se čekat, že prezident ostře vystoupí proti ministru zahraničí Petříčkovi. Ten totiž kritizoval účast svého stranického kolegy Foldyny na setkání „vlastenců“, jejichž postoje hraničí s extremismem.

Zemanovo mlčení vyvolává obavy o to, zda je s ním všechno v pořádku. Jak to, že si nechal ujít takovou příležitost Petříčkovi vynadat a zastat se nahnědlého vlastenectví?

Zdravotní stav prezidenta republiky je a bude donekonečna probíraným tématem. Proto pokaždé, když se Zeman dlouho neukáže na veřejnosti, je třeba se ptát, zda opět nemusel navštívit nemocnici. Pravdivou oficiální informaci nelze od prezidentské kanceláře očekávat, proto nezbývá než spekulovat.

Je málo věcí, které budí v zapšklém starém pánovi tolik emocí, jako jsou hádky v ČSSD. Partaj, kterou před lety vedl, se totiž rozhodl zlikvidovat, nebo alespoň předat do rukou socialistů, kteří mu budou sloužit.

Mezi takové patří právě i Jaroslav Foldyna. Velký fanoušek ruského motorkářského gangu Noční vlci i dalších věcí spojených s Vladimirem Putinem. Náklonnost k Rusku je jedním ze základních stavebních kamenů vztahu Zemana a Foldyny, ale ne jediným. Bývalý místopředseda ČSSD totiž chová k prezidentovi bezbřehou úctu.

Když se tedy Foldyna exhibuje mezi extremisty, jako jsou Vandas, Konvička, Hampl nebo Jakl, musí přijít reakce. Ovšem málokdo by očekával, že si troufne nějaký spolupartajník. Tomáš Petříček však nemá problém upozornit na nechutnost jiných, i když jde o kolegu z ČSSD.

Ministr zahraničí tak klidně prohlásil, že by Foldyna měl opustit stranu, protože se ukázalo, že již není demokratem. Na oplátku se dočkal pouze prázdných slov o tom, že je asistentem Miroslava Pocheho a nemá zkušenému sociálnímu demokratovi co povídat.

V tento moment by se už ale čekala smršť hysterických tweetů Jiřího Ovčáčka, v nichž by nenechal na šéfovi Černínského paláce nit suchou. Zemanův mluvčí však stále neskončil svůj boj na sociálních sítích proti LGBT, což je u něj k zamyšlení, a proti Petříčkovi nic.

Sám Zeman také mlčí. Sice v pondělí podepsal dvanáct zákonů, ale že by ho při tom někdo vyfotil, abychom nemuseli mít o prezidenta starost, to ne. Snad se brzy zase ukáže v nečekané formě, třeba i zbaven dalších neduhů, které ho trápily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner