Politická situace je v České republice nyní velmi křehká. Bouřlivé dění v ČSSD, odvolávání ministrů, vláda po ztrátě podpory komunistů a nyní zřejmě i bez důvěry sněmovny. Demokratické opoziční strany i přesto nechtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, protože by nic nezměnilo. Variantu vidí v rozpuštění sněmovny, které by vyvolalo předčasné volby. Komu se hodí takové řešení? A je taková varianta vůbec reálná?
Za necelého půl roku by v Česku měly proběhnout sněmovní volby. Očekává se dramatická politická přestřelka, jakou naše země ještě nezažila. Jenže kvůli nedůvěře sněmovny a bouřlivé dění ve vládní ČSSD by mohly volby přijít ještě dříve. Rýsuje se totiž plán, který ve sněmovně nastínily demokratické opoziční strany. Chtějí rozpustit sněmovnu a tím vyvolat předčasné volby.
„Pokud skutečně komunisté přestali držet Babišův kabinet, je potřeba na to reagovat. Rozpuštění sněmovny a předčasné volby i nedůvěra jsou samozřejmě možné varianty,“ připustil pro deník FORUM 24 předseda ODS Petr Fiala další postup.
Situaci ovšem komplikuje hned několik bodů. Předčasnými volbami by sice mohly strany poukázat na živé kauzy a problémy aktuální vlády, které vyšly najevo během nezvládnuté epidemie koronaviru, a tím Babišovo hnutí ANO oslabit, znamenalo by to ale také spousty práce. Předčasné volby se navíc nemohou konat tři měsíce před skončením volebního období.
Vyslovení nedůvěry by posílilo moc Miloše Zemana, míní opozice
Fiala vidí komplikaci i v chybějícím volebním zákonu, který sice poměrně jednomyslně schválila sněmovna minulý týden, ještě ale musí 28. dubna projít senátem a následným podpisem prezidenta, který však již sdělil, že zákon nebude vetovat a podepíše ho.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by se však rozpuštění sněmovny dalo stihnout. „Rozhodně je možné následně rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby, což považuji za nejférovější řešení směrem k občanům. Potřebujeme se zbavit agonie s touto vládou, což nedůvěra vládě nezajistí, když prezident Zeman avizoval ponechání Babiše v premiérském křesle. Pokud tedy nedůvěra vládě, tak má hned následovat i rozpuštění sněmovny, protože samotná nedůvěra je málo a nestačí,“ uvedla pro FORUM 24.
Prezident Miloš Zeman totiž avizoval, že by při vyvolání nedůvěry nechal Babiše dovládnout v demisi. „Podle Ústavy není stanovena lhůta, po kterou vláda v demisi může nebo nemůže vládnout. Já bych se snažil v tomto případě přesvědčovat všechny parlamentní strany, aby vyčkaly do voleb s tím, že je zbytečné, abychom tady měli dvě vlády v krátkém časovém sledu,“ řekl prezident Miloš Zeman ve víkendovém rozhovoru pro deník Blesk.
Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se bude o přesném postupu radit v příštích dnech – a to i s koalicí Pirátů a hnutí STAN, kteří taktéž považují předčasné volby za férový způsob, jak se vymezit proti Andreji Babišovi a urychlit konec jeho vládnutí. Nechtějí tedy vyvolat hlasování o důvěře vládě, které by de facto nic nezměnilo, jen by přineslo Babišovu větší závislost na prezidentově vůli.
„Faktem je, že důvěru Pirátské strany tato vláda nikdy nezískala, od začátku máme celou řadu zcela zásadních výhrad proti osobě v čele kabinetu i proti politice, kterou tato vláda prosazuje. (…) Pokud by nicméně debatu o změně vlády jiné strany vyvolaly, je zodpovědnější a férovější postup, o kterém před médii hovořila jako o variantě strana ODS, respektive koalice SPOLU, a to případné rozpuštění sněmovny, které neznamená přehození těžiště moci na prezidenta, ale do rukou občanů,“ uvedl Bartoš.
„Po přijetí volebních změn budeme připraveni zachovat se odpovědně a přijmout odpovědnost za ukončení současné vlády, která náš stát dovedla k úplnému rozkladu. Budeme se o tom samozřejmě v nejbližší době bavit i s partnery z koalice SPOLU, protože postup v této věci vyžaduje soudržnost opozičních stran,“ dodal předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Strany demokratické opozice chtějí mít jasnou vizi toho, jak by se v případě předčasných voleb postupovalo dále.
Je rozpuštění sněmovny reálné?
Soudržnost opozičních stran je další důležitou záležitostí, kterou rozpuštění sněmovny vyžaduje: je pro ni totiž zapotřebí nejméně ústavní většina 120 poslanců. Jenže tady nastává další a nejdůležitější háček. Vládnoucí hnutí ANO a ČSSD má v součtu 92 poslanců. Opozice (108 poslanců) by tak musela jednomyslně hlasovat pro předčasné volby a ještě sehnat zbylých 12 hlasů v některé z vládních stran.
SPD a KSČM navíc předčasné volby nechtějí – hlásí se k variantě vyslovení nedůvěry, která by však posílila moc prezidenta Zemana; ať už ve variantě jeho úřednické vlády, tak ve variantě Babišova dovládnutí.
Mimochodem právě díky hlasům komunistů vláda přečkala hned dvě hlasování o nedůvěře v minulosti – v listopadu 2018 a v červnu 2019.
Nedůvěra ve vládu se posílila a sjednotila od nezvládnuté druhé vlny koronaviru, během níž zemřely tisíce lidí. „Je nepřijatelné, aby zemi dále vedl premiér, který je osobně zodpovědný za současný zoufalý stav a zjevně neví, jak z něj naši zemi vyvést,“ prohlásil v říjnu předseda ODS Petr Fiala, když vyzval sněmovnu k hlasování o důvěře vládě. Tehdy však byla epidemická situace v kritickém stavu a nezískal dostatečnou podporu. Vláda také odmítla o důvěru požádat.
Do situace bez platného nouzového stavu, kdy se situace vylepšila, se Česká republika dostala až letos na jaře, podle opozice však už není prostor bezpečně vyvolat hlasování o důvěře, protože by tím hrozil vznik úřednické vlády Miloše Zemana, popřípadě dovládnutí stávajícího kabinetu v demisi.
„Ve chvíli, kdy bychom dali karty do rukou panu prezidentu Zemanovi, tak tu máme Zemanovu vládu. A to ne jenom do voleb, jak si mnozí myslí. Volby ještě neznamenají, že se vláda okamžitě sestaví, to chvíli trvá. Zeman by udělal všechno proto, aby jeho úřednická vláda vydržela u moci co nejdéle, i kdyby neměla důvěru,“ řekla začátkem dubna předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Jak tuto situaci hodnotí předseda vlády Andrej Babiš? „Neříkám na to nic,“ řekl novinářům ve středu odpoledne. „Nevidím v tom smysl. Opozice nebyla schopna řídit naši zemi ani v dobrých časech,“ vyjádřil se krátce s tím, že jsou před vládou ještě velké výzvy. Chce vládnout až do říjnových sněmovních voleb, a to i v případě, že by vládě byla vyslovena nedůvěra.