Co se to děje na Slovensku? Mizely desítky milionů eur, vláda ale nepadne

Robert Fico (visegradplus.org)

Robert Fico | FOTO: visegradplus.org

Vláda Roberta Fica prožívá první vážnější krizi od svého vzniku. Co se děje? Když před několika týdny unikl na veřejnost dopis vysokých akademických funkcionářů a předsedy Slovenské akademie o tom, že fondy Evropské unie určené na rozvoj výzkumu byly v podstatě rozkradeny nebo přinejmenším netransparentně rozděleny různým firmám, nikoho ani nenapadlo, kam až to může vést.

Nešlo o málo peněz – 300 milionů eur. Na veřejnost každý den pronikaly nové informace o nehorázném rozkrádání, které se dělo pod taktovkou Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu. A právě toto ministerstvo dostala při koaličních rozhovorech pod svou kontrolu Slovenská národní strana, kterou vede nezkušený, nevypočitatelný, ale o to více mocichtivý politik Andrej Danko.

Opozice i média zveřejňovaly neuvěřitelné příběhy o tom, jak byly desítky milionů eur na výzkum kmenových buněk přiklepnuty firmám, které se do té doby zabývaly jen úklidem. Objevily se rozsáhlé spekulace o korupci.

Policie ale neřešila nic, a to i navzdory tomu, že některé společnosti o prošetření korupce žádaly. Už se zdálo, že bude celý skandál zameten pod koberec stejně jako desítky podobných problémů této vlády. Do hry ale vstoupila Evropská komise. Okamžitě pozastavila financování všech projektů, vyzvala vládu, aby nedovolila podepisovat nové smlouvy, a na Slovensko poslala vyšetřovatele z OLAF.

Před pár dny došlo při schůzce lídrů koalice k ostrým střetům a dodnes nikdo neví, co se přesně stalo. Vypovězení koaliční smlouvy předsedou SNS Andrejem Dankem zaskočilo nejen Roberta Fica, ale i dalšího koaličního partnera, stranu Most-Híd. Až v úterý dopoledne svolal Fico mimořádné zasedání lídrů koalice. Odhaduje se, že konflikt nakonec nepovede k pádu vlády a že se strany nakonec dohodnou na nějaké jiné formě fungování.

Pád vlády a předčasné volby by totiž ani pro jednu ze stran nebyly v současné situaci výhodné. Naopak – podle aktuálních preferencí by už určitě nebyly schopny sestavit nový kabinet. Jisté ale je, že vzájemná důvěra dostala takovou trhlinu, že je stále méně pravděpodobné, že se podaří všechno udržet až do termínu řádných parlamentních voleb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]