Co se to s Rusy děje? Tři velké trapasy v krátké době, to je neschopnost? Nebo taktika?

(youtube)

FOTO: youtube

V krátké době máme pocit, že jinak protřelé Rusko nějak propagandisticky upadá. Pokud to není nějaká protřelá taktika, jejíž velikost nejsme schopni dohlédnout. Jde přinejmenším o tři případy.

V aféře kolem pokusu o zavraždění agenta Skripala novičokem Rusové sehráli směšné představení s agenty – turisty, které vypadá skoro jako sabotáž. Pak někoho napadlo, že Američané zevnitř na oběžné dráze navrtali jejich loď Sojuz a nakonec Syřané omylem sestřelili mírové ruské letadlo, když chtěli sestřelit izraelské válečné letadlo. To by jeden nevymyslel.

Komedie s novičokem má několik dějství. To poslední vypadá tak, že Britové považují za pachatele dva Rusy, které identifikovali. Ti se motali kolem Skripalova domu. Internet a média pobavilo, když ti dva vystoupili v televizi a vykládali, že jsou jen turisté a chtěli si prohlížet věž katedrály v Salisbury. Snad šlo vymyslet nějakou jinou historku, už od pohledu ti pánové nevypadali na milovníky katedrál. Spíš připomínali lidi z jednotky zvláštního nasazení. Lidé tohoto vzezření obvykle nejezdí po dvojicích na turistické výlety. Možná kdyby tvrdili, že jsou homosexuálové a slyšeli, že v dekadentní Anglii se dají najít nějaké příjemné kluby, a tak bloumali a hledali a hledali, bylo by to o deset procent lepší.

Pointou ovšem je, že čísla jejich pasů následují podezřele blízko po sobě (Rusové kdysi použili celou sérii pro své agenty, což opravdu nebylo chytré) a jeden z turistů byl rozpoznán podle fotografií jako příslušník vyznamenaný samotným Putinem.  Je to 39letý plukovník ruské vojenské rozvědky Anatolij Vladimirovič Čepiga. Žádný Ruslan Boširov. Čepiga podle zjištění listu The Telegraph bojoval v Čečensku a na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání. Teď už mohou celé historce věřit snad jen velitel Vyvadil a Ovčáček.

Pak je tu problém se Sojuzem. Ten kotví u Mezinárodní kosmické stanice, kam vozí i Američany a další. Zjistilo se, že ve stanici poklesl tlak. Příčinou, jak záhy odhaleno, byla dírečka v plášti kosmické lodi. Původně to vypadalo na mikrometeorit, jenže pak se našly stopy od vrtačky, protože někdo vrtal a vrtal a netrefil se na poprvé. Díru pak provizorně čímsi zalepil, aby se na to nepřišlo. Pochopitelně se to v kosmických podmínkách jaksi samo odšpuntovalo a byl problém. První verze mluvila o tom, že to někdo zfušoval ve výrobním závodě, což znělo pravděpodobně. Pak se ale v ruském tisku objevila teorie, že díru tam tajně navrtali američtí astronauté, protože jeden z nich byl nemocný, tak zatoužili po předčasném návratu. To by stálo peníze navíc, tak vzali vrtačku. Celé to připomíná zápletku ze sci-fi filmu Německé demokratické republiky, tak Rusové couvli. Teď se prý k věci nebude nic říkat, dokud se to nevyšetří.

A nakonec ten trapas v Sýrii, kdy Syřané sestřelili Rusům letadlo Il-20, když chtěli sestřelit izraelské. Nejdřív to mírnil sám V. V. Putin, že šlo o sled tragických událostí, pak se ale propaganda rozjela na plné obrátky, že to byla izraelská léčka. Izrael sice tvrdí, že jeho letadlo tam bylo hodinu před Iljušinem a dokumentují to, ale kampak na Rusy s fakty. Dodnes tvrdí, že civilní letadlo nad Ukrajinou jejich systém BUK nesestřelil. Zatloukat, zatloukat, zatloukat.

Co se nám to s Rusy děje? Sto let čekistické tradice, v čele země důstojník KGB obklopený sobě podobnými, a teď tohle? Došly peníze? Soupeří nějaké frakce mezi sebou? Je to nová taktika, která má zmást Západ?

Rádi bychom to věděli. Jaderné zbraně, anexe, špionáž, vraždy a zavírání – dobře. To už známe, jsme proti, ale rádi bychom aspoň věděli, že celou tu hrůzu má někdo trochu pod kontrolou.