Co šíří řetězové maily a dezinformátoři? Záhadná letadla nad Evropou kvůli koronaviru

„Chemtrails“ (flickr.com)

„Chemtrails“ | FOTO: flickr.com

Dezinformační server Aeronet a na něj napojení čtenáři řetězových e-mailů propadli panice. Šíří se zde informace o údajných letadlech, která buď rozprašují dezinfekci, nebo „cosi“ měří. A podle autorů článků na toto téma jde o skutečně děsivou informaci.

Podle Aeronetu „soukromé cessny a další jedno– a dvoumotorové stroje létají sem a tam nad severní Itálií, nad Německem, nad Polskem, nad Maďarskem, nad Českou republikou a vyděšení lidé se ptají, proč se to děje až teď během COVID-19 krize, dříve to nebylo“. A toto „zjištění“ dokazuje tvrzení dezinformačního média, že nový typ koronaviru provázejí „utajené operace“.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Autor článku, známý „VK“, dokládá svá tvrzení screenshoty z aplikace Flightradar24, kde je evidentně ručně dokresleno něco, co má znázorňovat trasy těchto „nově objevených“ letadel, což má připomínat situaci z roku 1986, kdy došlo k havárii v jaderné elektrárně Černobyl.

Aeronet své čtenáře vyzývá: „Pokud si všimnete ve svém okolí kobercových přeletů malých letadel nad vaší obcí nebo městem, nezapomeňte si stroj vyfotit za pomoci zoomu na mobilním telefonu, měly by být vidět na křídlech registrační insignie a zašlete nám fotografie do redakce. Neposílejte fotografie mainstreamovým médiím, je to nebezpečné, upozornili byste na sebe, že nevěříte oficiálnímu příběhu o Coronaviru.“

Nový typ koronaviru je pro dezinformátory i pro milovníky konspiračních teorií skvělou příležitostí, jak podobné bludy šířit. Objevil se již nespočet informací o tom, kde virus vlastně vznikl, tou nejčastější je obviňování USA a dokonce tvrzení, že jej vytvořil známý miliardář Bill Gates. Na sociálních sítích kolují i falešné fotografie, které mají dokazovat, že virus byl odněkud „dovezen“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články