Vyšetřování Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu toho o původu pandemie koronaviru moc neosvětlilo, přičemž nehodu v tamní laboratoři označili výzkumníci za krajně nepravděpodobnou. S tímto závěrem se ovšem nespokojila skupina vědců, která požaduje nové vyšetřování.
Oficiální teorie připisuje rozpuk pandemie viru SARS-CoV-2 netopýrům, z nichž měl virus přenést na člověka zvířecí mezihostitel. Stejný závěr učinila i expertní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO), která se byla po dlouhých dohadech s čínskou stranou podívat přímo na místě.
Skupina vědců, která se odmítá spokojit s verzí WHO o přenosu z netopýra a zvířecího mezihostitele na člověka, vyzvala otevřeným dopisem k obnovení vyšetřování příčin současné celosvětové pandemie.
„I kdyby zbývala jen sebemenší možnost, že pandemii způsobila nehoda v laboratoři, je přece třeba ji prověřit,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro zpravodajskou stanici ntv Günter Theißen z katedry genetiky na Schillerově univerzitě v Jeně. Theißen je jedním z expertů podepsaných pod otevřeným dopisem, který v týdnu zveřejnil mimo jiné deník New York Times.
Signatáři v dopisu požadují zahájení nového, rozsáhlého prošetření původu koronaviru. Vyšetřování vedená z pověření WHO nepovažují kvůli silnému vlivu Číny za „pečlivé, věrohodné ani transparentní“. Na vyšetřování WHO se kromě 17 mezinárodních vědců přímo podílelo i 17 čínských. „Tým WHO byl závislý na informacích čínských úřadů a veškeré výsledky musely schválit oba týmy,“ stojí v dopise vědců s tím, že vědecká vypovídací hodnota je tomu odpovídajícím způsobem silně ovlivněná. „Nepředjímáme žádné příčiny, jen zkrátka chceme vědět, jak to bylo, a tam je spousta možností,“ vysvětluje Theißen, který dodává, že on i jeho kolegové mají dojem, že vyšetřování není nezaujaté a neubírá se všemi směry, jak je obvyklé u běžných kriminálních případů. Případná snaha Číny o manipulaci vyšetřování by měla logické vysvětlení v potřebě vyhnout se obvinění. Pokud by se totiž prokázalo, že virus unikl z laboratoře, svět by po Číně téměř jistě požadoval náhradu škod.
„Máme mnohé indicie svědčící o tom, že hypotéza o zoonóze (nemoci zvířat přenosné na člověka) je upřednostňovaná pro svou politickou neškodnost,“ poznamenává zmíněný německý vědec a dodává, že pokud je za původce pandemie označené zvíře, neexistuje nikdo, kdo by za pandemii nesl odpovědnost. Jenže, jak zdůrazňuje, zvířecí původ aktuálního koronaviru ani po roce od propuknutí pandemie nic přímo nedokazuje. Verzi o úniku z laboratoře považuje osobně za pravděpodobnější už proto, že ve Wu-chanu koronaviry zkoumají.
Wuchanský Institut pro virologii (WIV) sbírá a zpracovává vzorky virů a zkoumá také koronaviry netopýrů. „Tyto viry tam také geneticky upravili a vpravili je do lidských buněk, aby viděli, jak se v nich zachovají,“ dodal Theißen. Ven se pak virus mohl dostat prostřednictvím některého z pracovníků, který se tam mohl z nedbalosti nakazit, aniž by zrovna zaznamenal příznaky infekce. A právě to zmíněná skupina vědců požaduje co nejdřív důsledně prošetřit.