Co teď píše agentura TASS o aféře s ruským teroristickým útokem v České republice

Vladimir Putin. (Kremlin.ru)

Vladimir Putin. | FOTO: Kremlin.ru

„Česká republika vyhostí 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví. Podle místních speciálních služeb jsou to důstojníci ruských zpravodajských služeb, uvedl první místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček.“ To píše těsně po oznámení o odhalení našich tajných služeb oficiální ruská agentura TASS.

Dále uvádí: 

Česká republika vyhostí 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví, kteří jsou podle místních speciálních služeb důstojníky ruského zpravodajství. Oznámil to v sobotu na mimořádné tiskové konferenci v Praze první místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, který působí také jako ministr zahraničních věcí.

FORUM 24 (archiv)

„Jako ministr zahraničních věcí České republiky jsem se rozhodl vykázat všechny zaměstnance ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli našimi speciálními službami jasně identifikováni jako důstojníci ruských speciálních služeb SVR a GRU.

Do 48 hodin by mělo Českou republiku opustit 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví, “uvedl.

Místopředseda vlády vyjádřil politování nad tím, že by tento krok zasadil rusko-českým vztahům vážnou ránu, ale republika ho podle jeho verze byla nucena přijmout. „Jsme ve stejné situaci jako Spojené království při pokusu otrávit [Skripalové] v Salisbury v roce 2018. Do 19:00 (20:00 moskevského času – přibližně TASS) jsem zavolal ruského velvyslance [v České republice Alexander ] Zmejevského a informoval ho o tom, “řekl Hamáček.

Tiskové konference se zúčastnil také český premiér Andriy Babis. Řekl, že národní zpravodajské služby poukázaly na účast GRU při výbuchu v muničním skladu ve vesnici Vrbětice u Zlína na východě země v roce 2014.

Další zpráva TASSu: „Praha si je vědoma důsledků, které bude mít situace s vyhoštěním 18 ruských diplomatů z České republiky. Oznámila to v sobotu agentuře TASS oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova. „Praha si je dobře vědoma, co bude následovat po takových ‚tricích‘, řekla.“

Tvrzení Prahy, že ruští zpravodajští důstojníci mohli být v roce 2014 zapojeni do výbuchu v muničním skladu, jsou nesmysl. Jde o situaci z čista jasna, řekl agentuře TASS první místopředseda Výboru pro federální záležitosti Rady federace Vladimir Džabarov. „To je nesmysl vycucaný z prstu. Jde jen o vymyšlenou situaci s cílem podpořit Američany, kteří od nás nyní dostali tvrdou reakci,“ řekl senátor. „Nikdy v životě jsme nic takového neudělali. Je to směšné. Proč potřebujeme něco vyhodit do vzduchu v České republice?“ pokračoval. Džabarov zdůraznil, že Rusko to nepotřebuje, protože obě země mají obchodní vztahy – Moskva zásobuje Prahu plynem.

Česká republika sleduje vyhoštěním ruských diplomatů rusofobní směr Spojených států. Důvody pro to neobstojí proti kritice, uvedl Leonid Slutský, předseda výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy. „Česká republika, vyhošťující ruské diplomaty, sleduje rusofobní kanál ve Washingtonu. Důvody neobstojí proti kritice, stejně jako odkazy na události roku 2014. Jsem si jist, že pro takový krok nebyly žádné skutečné důvody,“ řekl zástupce v sobotu novinářům. Slutský zdůraznil, že „vyloučení 18 zaměstnanců diplomatické mise je vážnou ranou pro bilaterální vztahy s Ruskem“. „Jak je v takových případech zvykem, jistě budou následovat odvetná opatření z naší strany,“ uzavřel šéf výboru Státní dumy.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]