Co udělá kremelský troll, když nemá argumenty? Agresivně zaútočí

Ilustrační foto. (Pixabay/Republica)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Republica

Existují různé techniky, které používají demagogové od nepaměti, zdomácněly i v politice. Dnes je také často můžeme vidět u představitelů různých diktatur a také ruských trollů, kteří se snaží zamořit i u nás sociální sítě. Oblíbeným trikem je agresivní útok. 

Tento postup popisuje web EUvsDisinfo.eu. Nadnesené výrazy a přehnaná tvrzení jsou do jisté míry běžnou praxí v každé polemické debatě, například: „Návrh opozice je prostě šílenství!“; „Premiér ztratil poslední kousek důvěryhodnosti“.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Demokratický diskurs se však obvykle zdržuje zesměšňování, dehonestace a urážek. Demokratický rozhovor je v ideálním případě spojen se základním respektem a fair play mezi účastníky.

Zatímco většina laciných triků Kremlu je agresivní, v tomto případě je cílem odradit opozici od pokračování rozhovoru. Kremelská média mají tendenci označovat disidenty za „fašisty“, „extremisty“ a dokonce „pedofily“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová tak ve svých prohlášeních činí často:

„Rusofobní epileptický záchvat ve švédském parlamentu.“

(Prohlášení Marie Zacharovové, Facebook, 2. června 2021.)

„Naši západní partneři žijí ve světě fantazie. Myslím, že vidí jen to, co neexistuje, a nevidí to, co stojí před nimi. To je zvláštní schopnost – umět žít ve světě iluzí. Mám dojem, že kolektivní Západ žije ve světě iluzí.“

(RT, 23. dubna 2021)

Podle paní Zacharovové Rusko jedná bezúhonně, pragmaticky a je nad věcí. Kritika ruských aktivit není nic jiného než duševní úchylka, nemoc. Zvláštní druh epilepsie. Fantazie.

Databáze EUvsDisinfo obsahuje několik příkladů tohoto triku. Prokremelské výstupy označují Západ za „satanisty“ a „zvrhlíky“. Ruská státní média naznačují, že politické rozhodování je založeno na „duševní nemoci“. Švédská aktivistka Greta Thunbergová je „obětí politické pedofilie“.

Stejně jako u většiny ostatních laciných triků Kremlu je cílem odklonit pozornost. Namísto komentování problému je oponent napadán a dehumanizován. Cílem je oponenta odradit. Umlčet konverzaci.

Tuto metodu samozřejmě nepoužívá pouze Kreml. Často ji používá také běloruská televize. Ta vysílá pořad s názvem „Jidášův řád“ a jeho moderátor Ryhor Azaronak vysvětluje účel pořadu:

„Když už nic není čisté, když liberální špína pokryla téměř všechno, svět stojí na pokraji zániku. Bělorusko ještě stojí. Třikrát prokletý je syn Jidášův, ať se udusí láskou ke stříbru. To je Jidášův řád. Mluvíme o těch, kdo zapomněli na dobro a poskvrnili si život hříchem zrady.“

Protilék na tento trik: Ignorujte útok. Nadále trvejte na odpovědích na základní otázky, protože takový útok jasně dokazuje absenci životaschopných argumentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]