Co vyřeší Zelená dohoda? A kdo to nakonec zaplatí?

(top-az.eu)

FOTO: top-az.eu

Dokáže nová evropská ekologická politika zastavit klimatické změny? Sucho, se kterým máme vlastní zkušenosti? Bouře, záplavy a stoupání hladin moří, o kterých se dozvídáme ze zpráv? Proč je v České republice zelená politika přijímána mnohem méně a konečně kdo tyto změny zaplatí? Na to všechno se pokusili odpovědět autoři nové publikace Zelená dohoda pro Evropu a střední třída institutu TOPAZ, která právě vyšla a kterou si můžete přečíst na této adrese: Zelená dohoda pro Evropu a střední třída – TOPAZ (top-az.eu) 

Naše společnost je svědkem procesů způsobených klimatickou změnou, na které je nutné reagovat adaptačními a migračními strategiemi. Evropská unie proto v roce 2019 představila Zelenou dohodu pro Evropu, která má být jejím hlavním nástrojem v boji proti klimatické změně. Kromě nutné a potřebné diskuse o jejím obsahu je i nezbytné správně nastavit způsob, jak o tomto ambiciózním plánu mluvit s evropskou veřejností. Napříč Evropou existuje široká shoda, že klimatická změna a další ekologické výzvy jsou zásadní problémy, které je třeba řešit, a povědomí o celé problematice stoupá, ale mezi jednotlivými členskými zeměmi existují názorové rozdíly. Zatímco se tedy shodneme, že máme problém a ten problém je třeba řešit, už se neshodneme na tom, kdo a jak by to se toho měl ujmout.

Navzdory různým pohledům vidíme řadu podobností. Autoři navrhují řešení, která odrážejí evropskou ekonomickou a sociální realitu, a zdůrazňují, že diskuse o Zelené dohodě musí reflektovat široké aspekty celé problematiky. Je nutné se vyvarovat zaujatosti, protože ta by snížila důvěryhodnost vzkazu, který se snažíme předat, a mohla by dokonce posílit polarizaci a fragmentaci celé společnosti.

Do publikace přispěli přední odborníci, jako například profesor Bedřich Moldan, bývalý ministr životního prostředí, ale i politici, kteří jsou u důležitých rozhodnutí, jako je europoslanec Luděk Niedermayer nebo prezident Evropské asociace malých a středních podnikatelů při EPP Ivan Štefanec.

Knihu najdete ke stažení na tomto odkazu: Zelená dohoda pro Evropu a střední třída – TOPAZ (top-az.eu) 

Publikace vznikla v rámci projektu, který podpořily Wilfried Martens Centre for European Studies a Hanns-Seidel-Stiftung.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]