Co změnil volební systém

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

“Co je „nejkonkrétnější manipulativní nástroj politiky“? No přece volby, tedy volební systém. Ten český prošel revoluční změnou. A nestačí to,” píše politolog Jakub Charvát, zástupce vedoucího katedry politologie na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, v nové publikaci institutu TOPAZ.

Budeme tedy opět měnit volební systém? “Sněmovní volební legislativa si tak zaslouží i v následujících měsících opětovnou pozornost. Bylo by žádoucí promyslet a definovat, jaké nároky na volební systém a jeho výsledky klademe. Na základě toho pak spolu s odborníky z řad politologů a ústavních právníků, popř. i sociologů a volebních geografů, připravit odpovídající návrh volební reformy a tento bez výraznějších politických zásahů podle momentálních společenských nálad schválit, tedy aby novela volebního zákona byla výsledkem práce odborné komise na základě kompromisního politického zadání, nikoli výsledkem kreativní tvorby zákonodárců,” píše Charvát v závěru své úvahy.

Tento autor s necelou desítkou dalších odborníků přispěl do nové publikace, kterou vydává institut TOPAZ a která je společným počinem s Wilfried Martens Centre for European Studies a Konrad Adenauer-Stiftung. Knihu, kterou můžete zdarma získat na svůj email, obsahuje devět esejů k současným problémům ve světě i v České republice. Mezi autory patří politologové, učitelé, experti na média nebo mezinárodní vztahy a ekonomii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com