Příčina havárie ruského airbusu? Jeho majitel už má jasno

Eric Drooker

Vyšetřovatelé z ruských aerolinií Kogalymavia (Metrojet) tvrdí, že podle předběžných závěrů se jejich dopravní letoun Airbus A321 s cestujícími na palubě nerozpadl v sobotu nad Sinajským poloostrovem kvůli technickým problémům nebo kvůli chybě pilota.

Letadlo muselo být poškozeno „cizí silou“ během letu, tvrdí vyšetřovatelé, kteří zkoumali trosky airbusu. Za nehodu prý rozhodně nemůže špatné palivo, chyba pilota ani technické problémy.

Stroj se rozlomil ve vzduchu a v jeho troskách zemřelo 224 lidí. Nikdo z cestujících ani z členů posádky nepřežil. Letadlo mířilo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu.

Podle zástupce aerolinek Kogalymavia Viktora Junga se posádka ani nepokusila hlásit nějaké potíže. To nahrává hypotéze, že zkáza ruského airbusu byla velmi rychlá, možná v řádu sekund.

Závěry aerolinek (i když zatím jen předběžné) nepřekvapují. Cizí zavinění sobotní tragédie by se jim velmi hodilo. Letecká společnost čelí rozsáhlému vyšetřování a v jejich kancelářích v Moskvě proběhla již v sobotu policejní razie, při níž vyšetřovatelé zabavili blíže neupřesněné dokumenty. Vdova po druhém pilotovi havarovaného letadla podle ruské státní televize NTV uvedla, že si její muž před odletem stěžoval na špatný technický stav stroje.

Eric Drooker

Ke zničení letadla se hlásí extremisté z Islámského státu. Ti dokonce zveřejnili video, které údajně ukazuje zničení letounu plného turistů. Problém je v tom, že záznam je v mizerné kvalitě, takže na něm není skoro nic vidět, a navíc nelze ověřit jeho autentičnost.

Nejmenovaný zdroj obeznámený se stavem černých skříněk z paluby airbusu agentuře Reuters řekl, že letadlo nebylo zasaženo zvenčí.

Experti navíc uvádějí, že islamisté nemají na Sinaji žádné zbraně, které by dokázaly sestřelit rychle letící letadlo v desetikilometrové výšce. Disponují pouze raketomety odpalovanými z ramene, jejichž účinný dostřel je nanejvýš 6000 metrů.

„Zapotřebí by byly protiletadlové raketové komplety alespoň středního dosahu. Jako příklad může sloužit systém BUK, který před rokem sestřelil na Ukrajině malajsijský Boeing 777. Jde o mohutné systémy, které těžko schováte, a je obtížně představitelné, že by s nimi teroristé mohli operovat,“ řekl České televizi bezpečnostní analytik Lukáš Dyčka. Takovými bojovými prostředky však disponují pouze armády států.

Je ale možné, že teroristé do airbusu propašovali bombu. Útočník by však v tom případě musel překonat zvýšená bezpečnostní opatření na egyptském letišti.

„První zprávy hovoří o tom, že se letoun rozpadl na dvě části, což ukazuje na katastrofální selhání – nikoli mechanickou poruchu, ale možná výbuch na palubě. V této fázi je tak mnohem pravděpodobnější, že byla na palubě bomba, než že šlo o raketu vypálenou ze země,“ říká generální ředitel think-tanku Royal United Services Michael Clarke.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dimitrij Peskov i ruský ministr dopravy Maxim Sokolov všechny podobné spekulace mírní a vyzývají, aby všichni, včetně médií, počkali na závěry oficiálního vyšetřování, které se teprve rozjíždí.

Mezi možné příčiny nehody tak patří nadále technická závada, lidská chyba a terorismus. Ruská média nicméně začínají o teroristické verzi mluvit stále častěji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com