Copak nějaký Brusel. Teď Babiš naštval i Čečence a to je jiná liga

FB Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: FB Andrej Babiš

Článek ve Wall Street Journal, kde se rozebíralo překvapení premiéra Babiše, že se v cizině používá jako jednoslovný název pro naši zemi Čechie (Czechia), měl ohlas až v Čečensku. Od tamního ministra to Babiš na dálku schytal.

článku ve WSJ se píše, že když bylo Babišovi vysvětleno, že OSN přijala návrh na tento název, byl udiven. „To jsem nevěděl. Vůbec se mi to nelíbí. Je to kvůli tomu, že pak budete zaměňovat Čechii a Čečensko, nevím, nelíbí se mi to. Jsme Češi. Jsme Česká republika. A nevím, kdo přišel s takovým stupidním nápadem. Šílené.“ (Navrhla to vláda, ve které tehdy seděl, jak jsme tu už psali.)

Jenomže Babišův výrok se donesl až do zmíněného Čečenska a tam se jim vůbec nelíbil.

„Prohlášení českého předsedy vlády o Čečensku svědčí o jeho přání potěšit rusofobní veřejnost na Západě,“ uvedl čečenský ministr pro národní politiku, vnější vztahy, tisk a informace Džambulat Umarov v interview pro stanici Govorit Moskva.

youtube/ВМЕСТЕ-РФ

Džambulat Umarov

Umarov předpokládá, že většina Čechů nesdílí Babišovy názory.

„Pokud je pan premiér znechucen skutečností, že on a jemu podobní by mohli být spojováni s pojmem ‚Čečensko‘, mohu ho ujistit: Ať se nebojí. Jsou od Čečenců dost daleko.“

Pak to ještě rozvedl pomocí poněkud svérázného historického výkladu:

„Česká republika je krásná země s velmi příjemnými a přátelskými lidmi. Myslím, že je jen velmi málo Čechů, kteří takto uvažují. Premiér se zjevně rozhodl apelovat na rusofobní a čečenofobní veřejnost na Západě. To se zřejmě stalo jedním z politických vektorů předsedy vlády. Nejvýznamnější představitelé světa, nepřemožitelní velitelé a velcí géniové si považovali přátelství s Čečenci, horaly, kteří neznali ani strach, ani výčitky. Chtěl bych předsedovi vlády připomenout, že Napoleon, vítěz nad Čechy – tehdy bylo Česko součástí rakouské říše – věřil, že by pro něj bylo velkou ctí seznámit se s Čečencem, protože se dozvěděl, že Čečencem byl Alexander Čečenskyj, který ukázal, že je schopným horalem, který v tvrdé bitvě u Preussisch-Eylau zahnal maršála Murata.“

Teď aby chudák Babiš při představě, že Čečenci skutečně nejsou Češi, polykal homeopatika. Naštvat si Čečence není to samé jako být pokárán nějakým dokumentem z Bruselu. My ostatní to máme dobré. Můžeme vždycky tvrdit, že věta „jsme Češi“ pronesená Babišem se na něj nevztahuje a že s ním nemáme nic společného. Pokud ale někdo s Babišem něco společného má, sám si za to může.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner