COVID-19: Česko je v pětici nejpostiženějších zemí v Evropě. Hodně testujeme, nabídly úřady vysvětlení

Pixabay/Tumisu

Ilustrační koláž | FOTO: Pixabay/Tumisu

Česká republika vykazuje oproti okolním zemím stále strmější nárůsty počtu nakažených a v Evropě se zařadilo do pětice zemí s nejhorším vývojem. Úřady dávají zhoršující se česká čísla do souvislosti s častějším a cílenějším testováním, statistiky ale tuto jejich hypotézu nepotvrzují. Česko testuje pořád výrazně méně než Německo nebo Rakousko, a přesto v poměru k provedeným testům vykazuje vyšší počty nakažených než sousední státy.  

Andrej Babiš pravidelně poukazuje na údajný úspěch Česka v boji s koronavirem. Naposledy tak v poslední prázdninový den odbýval moderátora diskuze evropských lídrů na Bledském strategickém fóru, který se chtěl ujistit o vládě práva v České republice, ale dozvěděl se jen cosi o příkladném boji s pandemií koronaviru.

Twitter, Motejlek Skočdopole

 

Aktuální vývoj premiérova slova bohužel nepotvrzuje a nakažených prudce přibývá, což babišovské ministerstvo zdravotnictví vysvětluje vyšším počtem prováděných testů.

Srovnání situace v Česku a okolních zemích skýtají následující grafy, pro jejich přehlednější zobrazení navštivte server Koronadata.

NAKIT

Od úterý do čtvrtka denní počet testů jen mírně přesáhl 1000 na milion obyvatel, v pátek asi o 170 víc, což je dosavadní maximum. O víkendu pak počet testů klesl na zhruba 7000 za den. Laboratoře v Německu přitom v minulém týdnu testovaly 1800–1900 lidí denně a v Rakousku přibližně 1400 lidí denně.

NAKIT

V sobotu přibylo v Česku 508 potvrzených případů nákazy koronavirem a v neděli dalších 411. Sobotní údaj přitom představoval dosud nejvyšší denní nárůst ve volném dni, kdy se méně testuje, a celkově čtvrtý nejvyšší přírůstek za jeden den, shrnula ČTK.

NAKIT

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner