COVID-19 nebyl hlavní příčinou úmrtí u 60 procent uváděných obětí, řekl šéf statistiků Dušek

Pixabay/Tumisu

Podle odhadů ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nezemřelo 60 procent lidí, jejichž úmrtí jsou v koronavirových statistikách v ČR, primárně na nemoc COVID-19. Většinou měli jiné chronické nemoci, často i více než jednu. Nejčastěji šlo o nemoci srdce, dýchací soustavy nebo cukrovku. Dušek to řekl na dnešní odborné konferenci „Co víme a nevíme o COVID-19“ pořádané Univerzitou Karlovou. Zda by tito lidé zemřeli, kdyby koronavirus neměli, neuvedl.

Mezi 317 zemřelými v ČR k pondělní půlnoci bylo 185 mužů a 132 žen. Třetina všech úmrtí byla mezi lidmi nad 85 let, další více než třetina ve věku 75–84 let. Téměř čtvrtina nemocných byla ve věku 65–74 let. Jen 29 zemřelých bylo mladších 64 let. Jediný člověk byl mladší 34 let.

Pavel Hofman

Podle lékaře Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní péče 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Balíka mělo všech 55 hospitalizovaných pacientů s nemocí COVID-19 v této nemocnici nějaké další nemoci. Média v polovině dubna informovala o úmrtí čtyřiačtyřicetiletého muže s koronavirem, jehož příčinou smrti měl být samotný COVID-19. Podle Balíka se později u něj podařilo odhalit karcinom levé ledviny.

ÚZIS zpracoval data o zemřelých pacientech pozitivně testovaných na COVID-19 k 1. květnu podle věku a jejich chronických chorob. Mezi lidmi nad 60 let mělo více než 70 procent kardiovaskulární onemocnění jako například vysoký tlak, u osmdesátníků to bylo přes 80 procent. Zhruba třetina zemřelých lidí mezi 60 a 89 lety měla cukrovku a čtvrtina nemoci trávicí soustavy. U nemocných nad 90 let bylo 37 procent lidí s problémy trávicí soustavy.

Mezi zemřelými mladšími 60 let mělo zhruba 16 procent nemoci srdce a stejný podíl nemoci trávicí soustavy, deset procent cukrovku. Dušek upozornil, že lidí s prodělaným onkologickým onemocněním bylo mezi zemřelými jen málo. Nejvyšší podíl jich byl mezi sedmdesátníky (17 procent). Žádnou z výše uvedených chronických nemocí ani nemoci dýchací soustavy nebo ledvin nemělo 47 procent zemřelých mladších 60 let.

Zhruba 60 až 70 procent všech nemocných s COVID-19, jejichž počet v ČR aktuálně překročil 9000, má podle Duška více než jednu chronickou nemoc. Přestože od začátku epidemie ve světě se hovořilo o věku jako o jednom z hlavních rizikových faktorů, v současné době odborníci mluví hlavně o těchto chronických nemocích. Ty jsou ale s vyšším věkem častější. „V březnu bylo starších 65 let a chronicky nemocných zhruba 25 procent nakažených, dnes je to asi 12 procent,“ uvedl Dušek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner