Babišova vláda těžila z dobrých časů, vykašlala se na nutná nepopulární opatření a reformy a zděděné problémy budou dávat voliči za vinu nové vládě. A priori má Fiala a spol. proti sobě armádu milionu lidí, jejichž hlas ve volbách propadl, plus všechny voliče ANO a SPD. Bude je muset přesvědčit, že jim může nabídnout víc než krev, pot a slzy.
Andrej Babiš se v posledních dnech snaží nově stylizovat do role státníka. Odmítl, aby ho nemohoucí prezident pověřil sestavením vlády, po osmi letech poprvé ukázal svaly ve vztahu k hradní klice Mynář–Nejedlý… a to je asi tak všechno. Jinak dělá vše pro to, aby to vypadalo, že už je vlastně dávno v opozici a že odpovědnost je na nové – byť zatím neexistující – vládě.
Především se podle očekávání v Česku rozjíždí nová vlna covidu. Počty nakažených i hospitalizovaných stoupají, ale vláda nepůsobí tak, že by získaný letní čas využila k nějaké pečlivé přípravě dalších kroků. Ministr zdravotnictví Vojtěch místo toho od 1. listopadu na druhý pokus a už definitivně prchá do Finska. Babiš se pokusil hodit zodpovědnost rovnou na novou vládu a post ve svém kabinetu od listopadu nabídl lékaři Vlastimilu Válkovi, potenciálnímu ministrovi zdravotnictví ve Fialově vládě.
Nelze se zbavit dojmu, že se končící vláda nemůže dočkat, až si nad tím vším konečně umyje (a vydezinfikuje) ruce.
Zrušit dárečky Babišovy vlády
Převzít moc na vrcholu nové zdravotní krize a s vědomím předvolebních plakátů s heslem „Nedovolíme další lockdown“ nebude pro budoucí Fialovu vládu snadné. Zavřené školy, restaurace a další služby a prodejny už nechce nikdo, a pokud se to byť jen v omezené míře stane, padne to právě na hlavu nového kabinetu. Přesto by se stále nemělo zapomínat na těch 30 tisíc mrtvých, a zároveň udělat vše pro to, aby nových zbytečně zemřelých na covid bylo co nejméně.
Právě vědomí průšvihu klade značné nároky na vládu novou. Má jednat už teď, už teď tlačit končící kabinet ke smysluplné akci, musí sama vědět, co a jak chce dělat. Nemocnice otevřené opět jen pro covidové pacienty, odklady operací, rozpad prevence, omezení jiné péče, to není nic, co chce veřejnost znovu zažít.
Je nutná efektivní prevence, testování, podpora očkování, zajištění dodržování karantény. Základem je otevřená, jasná a srozumitelná komunikace s veřejností, organizace místo chaosu a schopnost vynutit si nezbytná opatření. Snadno se to řekne, těžko dělá, ale to už je úděl politika. Tím spíše toho, který chce dokázat, že to umí lépe než jeho předchůdci.
Na covid Babiš, Schillerová, Havlíček a spol. svádí i katastrofální stav veřejných financí. Nová vláda zdědí bezprecedentní deficity, přičemž rozpočet je nastaven tak špatně, že díru snadno nezalátá ani nástup hospodářského růstu. Nová vláda jistě rozpočet přepracuje, otázka je jak.
Obě koaliční strany sice ujišťují, že nemíní jít cestou zvyšování daní, nechtějí prý „lidem sahat do peněženek“. Jenže uspořit sto (a více) miliard jen na výdajích státu? To půjde těžko, jak už veřejně připouští třeba i šéf STAN Vít Rakušan. Desítky miliard možná. Bude například nutné zrušit dárečky Babišovy vlády typu podpora jízdného, což nové vládě na popularitě nepřidá. Ale měnit se bude muset i příjmová strana – pravděpodobně hlavně nepřímé daně. Jakkoli platí, že odpovědný politik musí činit i nepopulární kroky, opět to bude odborná i komunikační výzva.
Za propad příjmů z překotného zrušení superhrubé mzdy totiž může i ODS. Šlo to rozhodně udělat jinak a lépe, s menším dopadem do rozpočtu a s větší pomocí těm, kteří to opravdu potřebují. Tohle ke startu nové vlády moc nepomůže a je jisté, že to ANO bude nové vládě pořád dokola připomínat. Až část voličstva nabude dojmu, že za Andreje bylo líp a že za díry v rozpočtu může ta vláda, která je právě u moci. S tímto mentálním nastavením významné části veřejnosti bude těžké bojovat.
Nové vládě nebude co závidět
Ale vymlouvat se na Babiše stačit nebude, i když to přinejmenším v příštím roce bude oprávněné. Kupříkladu úrok na desetiletém dluhu vlády ČR překonal už úroveň 2,6 procenta a je tedy nejvýše skoro za posledních deset let. Jen náklady na obsluhu dluhu jsou další nepěkné Babišovo dědictví.
Nelze také nevidět, že ekonomické průšvihy s dopadem na peněženky občanů se „shodou okolností“ vyvalily ven až těsně po volbách. Bohemia Energy s milionem zákazníků padla, sotva se zavřely volební místnosti, ČEZ ohlásil zdražení svých dodávek jen krátce po volbách. To, že se bude vybírat mýto i na silnicích nižších tříd a tím v důsledku opět zdraží zboží pro konečného spotřebitele, se taky ukázalo, až když bylo po všem. A už nyní se to Babišův marketing snaží prezentovat jako chyby nové vlády, jakkoli absurdní to je.
Podobně Babišova vláda předá té nové problém ve Škodovce, respektive rozhodnutí sanovat z českých daní nadprůměrné platy ve firmě, odkud si jen za poslední dva roky mateřský Volkswagen na dividendách stáhl přes 60 miliard korun. Jistě, Škodovka je podnik, který je v důsledku zodpovědný za 10 % českého HDP, ale voličům se taková pomoc bude vysvětlovat těžko.
Na novou vládu padne i rostoucí inflace a energetická krize. Do peněženek lidí se promítne hlavně od příštího roku, což opět povede k mentální zkratce – tohle za Babiše nebylo, může za to tedy nová vláda. Přiznejme si, že lidi bohužel ekonomickou setrvačnost příliš nechápou.
Vše se dá shrnout do stručné věty: nastupující vládě rozhodně není co závidět. Kdyby Babiš tak moc netoužil po moci kvůli ochraně svých byznysových zájmů i vlastní svobody, možná by si nakonec ten svůj nastupující život opozičního politika docela užíval.