Covid může způsobit noční můry a měnit osobnost, potvrzují pacienti s koronavirem

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Stále častěji se objevují zprávy o tom, jak covid-19 zasahuje psychiku lidí, kteří si jeho nákazou prošli. Nyní už je jasné, že pandemie postihne lidi daleko víc, než se zpočátku mohlo zdát. Jak upozorňuje server Global News, někteří pacienti vykazují například symptomy posttraumatické stresové poruchy.

Případy obtíží, které zdánlivě nesouvisí s covid-19, potvrzují lidé, kteří se koronavirem nakazili. Hannah Lohnesová hovoří o častých nočních můrách, další pacient zase vzpomíná na okamžiky, kdy ležel na zádech a měl pocit, jako by ho někdo dusil.

Lohnesové velmi brzy došlo, že si nedokáže pomoci sama. Uvědomila jsem si, že mě to psychicky zasáhlo mnohem víc, než jsem si byla ochotná připustit. Úzkost a deprese se prohlubovaly,“ říká třiadvacetiletá dívka.

Nezbylo jí jiné řešení, než navštívit psychologa. Ten diagnostikoval posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD). Změnilo to moji osobnost. Dřív jsem byla společenský člověk, dnes velmi nedůvěřuji ostatním lidem,“ vysvětluje Hannah. 

Nakažení při pandemii se tak přiřadilo k dalším momentům, po jejichž prodělání se PTSD objevuje. Nejčastěji je diagnostikována u lidí, kteří prodělali traumatizující událost, jako jsou přírodní katastrofy či dopravní nehody. Často se také vyskytuje u vojáků, kteří se vrací z válečných konfliktů.

Rosalie Steinbergová, psychiatrička ze Sunnybrook Health Sciences Center v Torontu, říká, že se objevuje stále více lidí s PTSD, kteří předtím museli být například připojeni na umělou plicní ventilaci. Mají noční můry a jsou velmi úzkostliví,“ potvrzuje lékařka.

Někteří pacienti, které viděla, podle Steinbergové zažívali na jednotce intenzivní péče dokonce vizuální nebo sluchové halucinace, což pro ně bylo traumatizující.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu fre[email protected]

Související články