Covid se asi šíří přes wi-fi, naváží se do nového vládního nařízení opozice. Havlíčkův příkaz prý připomíná krutou satiru

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Opoziční politici se strefují do nového vládního opatření, které souvisí s rozvolněním a otevíráním venkovních zahrádek restaurací, které má nastat 17. května. Resort průmyslu a obchodu totiž rozhodl o zákazu wi-fi připojení a hudby. Opozice tomuto kroku nerozumí a považuje to za „krutou satiru“.

Zahrádky restaurací by se podle nejnovějšího plánu rozvolňování měly otevřít v pondělí 17. května. K tomuto rozhodnutí dochází v době, kdy zatím stále nejsou plně otevřené všechny školy v České republice. Ministerstvo průmyslu a obchodu navíc rozhodlo, že na těchto otevřených zahrádkách nebude přístupná wi-fi síť, ani tam nebude smět hrát hudba.

()

Podle šéfa resortu Karla Havlíčka (za ANO) je to kvůli mladým lidem. „Je to podobné jako v ostatních zemích. Muzika a wifina je (zakázána), protože není cílem, aby se tam potkávali mladí lidé, dali si jedno pivko a seděli tři, čtyři hodiny. Smyslem je, když využíváme zahrádky, tam zajít, třeba se najíst, dát si něco k pití a pokud možno v nějaké rozumné době odejít a neshlukovat se tam. Je to hodně mířeno na mladé,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima News ministr průmyslu a obchodu.

Toto vládní omezení, včetně vysvětlení vicepremiéra Havlíčka, vyvolalo mezi zástupci opozice pozdvižení. Divili se, proč takto banální pravidla by měl resort stanovovat. „Ta záliba vlády v kruté satiře je nekonečná. Zahrádky otevřou, ale školy pořád jenom z části,“ napsal na twitteru poslanec ODS Martin Kupka.

Nad pravidly se podivil i předseda lidovců Marian Jurečka. „Žádný cucání, kopnout čtyři škopky a za deset minut vypadnout, co byste na té zahrádce chtěli také dělat, holoto! Štípněte mě, že se mi tohle jenom zdá, ti lidé z vlády na pivu na zahrádce snad nikdy nebyli,“ uvedl.

Poslanci také upozornili na to, že by lidé případně i tak mohli používat mobilní data, kterých dnes má v telefonu dostatek každý mladý člověk. „Protože absurdností z hlav našich ministrů není nikdy dost, tak na těch hospodských zahrádkách nesmí být puštěná wi-fi. Nevíte, jestli se ten covid šíří přes 2,4 GHz nebo přes 5 GHz?“ vzkázal poslanec Jan Skopeček (ODS).

„Ministr Havlíček tvrdí, že zákaz wi-fi na zahrádkách a živé hudby je důležitý, aby se tam lidé neshlukovali. A proč ne zákaz žonglování, drezury živých zvířat, chození po laně a zákaz kouzelnických vystoupení? Už jim vypněte wifinu na Úřadu vlády,“ dodal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová upozornila na Havlíčkovu schopnost nespat tolik hodin, aby mohl pracovat pro resort dopravy i průmyslu a obchodu. „Někteří členové vlády by se měli opravdu vyspat. A pevně doufám, že pan ministr nepije jedno pivo 4 hodiny,“ píše Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]