Covid se bude vracet, očkování nás čeká každoročně, tvrdí odborníci

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Zdá se, že si na přítomnost koronaviru budeme muset nedobrovolně zvyknout. Jak totiž vyplývá ze slov ministra zdravotnictví Velké Británie i tamních předních odborníků, covid se bude vracet každý rok. Televize Sky News informuje, že proočkování populace na ostrovech zabere víc času, než se předpokládalo. 

Britové se vydali cestou vlastní vakcíny, přísných zákazů a budování kolektivní imunity. K té je ovšem třeba, aby bylo chráněno 90 % populace. Podle profesorky Devi Sridharové však takové proočkování může trvat až do příštího podzimu. Problém je ovšem v tom, že se stále neví, jak dlouho bude vakcína účinkovat a kdy očkovaní lidé ztratí získanou imunitu proti covidu-19.

Profesorka Devi Sridharová. (zdroj: repro facebook.com)

Podle uznávané epidemioložky je reálná možnost, že i rok 2021 bude muset proběhnout za přísných protiepidemických opatření. Ta by měla především omezit shromažďování lidí a snížit sociální kontakty na minimum. A to i za předpokladu, že budou ochráněny všechny nejrizikovější skupiny obyvatel.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock sice řekl, že se daří blížit k cíli, kterým je očkovat dva miliony lidí týdně, ale ani to zřejmě nestačí. Navíc vláda patrně přichystá nový plán na další měsíce. „Myslím, že je vysoce pravděpodobné, že v dohledné době bude existovat program dvojího očkování. Proti chřipce a proti covidu,“ řekl Hancock pro Sky News.

Člen kabinetu Borise Johnsona také potvrdil, že očkování pro všechny, nejen ty z rizikových skupin, je v dohlednu. „Naprosto každému bude do podzimu vakcína nabídnuta,“ slíbil ministr zdravotnictví.

Varování před každoročním návratem koronaviru sice pochází z Velké Británie, ale je jasné, že se týká celého světa. Rozdílné budou pouze odhady, kdy a jak se jednotlivé státy dokážou s covidem a očkováním proti němu vyrovnat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu free[email protected]

Související články