Covid v ČR sílí, za čtvrtek přibylo přes 3600 případů. Nejhorší situace je v Ostravě a na jihu Čech

Ilustrační foto. (Pexels.com/Anna Shvets)

Ilustrační foto. | FOTO: Pexels.com/Anna Shvets

V Česku dál rychle přibývá případů covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje 3638, oproti minulému čtvrtku (1536 diagnostikovaných) je to více než dvojnásobek a zároveň nejvyšší denní nárůst od konce dubna. Spolu s tím dál roste počet hospitalizovaných. Podle dostupných dat je aktuálně epidemická situace nejhorší v okresech České Budějovice a Ostrava-město.

Počet nově zachycených případů roste vytrvale celý týden – z pondělních 2530 na čtvrtečních 3638. I když se situace zhoršuje, je stále výrazně příznivější než loni touto dobou – to laboratoře zachytávaly mezi 14 a 15 tisíci nakaženými denně. Setrvale roste i počet lidí, kteří museli být kvůli covidu hospitalizováni. Minulý čtvrtek jich bylo 487, z toho 95 ve vážném stavu, včera 771 celkem a z toho 119 ve vážném stavu. I v tomto případě vyznívá meziroční srovnání dobře – loni bylo 21. října s covidem v nemocnicích skoro 4900 lidí, z toho sedm stovek vyžadovalo intenzivní péči.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Postupně také bohužel stoupá počet úmrtí s covidem. Za uplynulých sedm dní zemřelo s nemocí 58 lidí, přitom za celé září to bylo 44 úmrtí a za srpen „jen“ 27. Aktuálně nejhorší je situace v okrese České Budějovice, kde úřady za posledních sedm dní evidují 356 nakažených na sto tisíc obyvatel, následují Ostrava-město (343 případů na sto tisíc lidí) a Prostějov (290). Na opačném konci spektra stojí Náchod (23,75) a Sokolov s Chebem (shodně 25 nakažených na sto tisíc obyvatel). Republikový průměr je aktuálně na hodnotě 154.

Na nepříznivý vývoj pandemie v Česku reagovala ve středu vláda mimo jiné tím, že schválila od listopadu zkrácení platnosti testů na covid – u PCR metody ze sedmi dnů na tři, antigenní testy budou nově platit jen 24 hodin místo 72. Zároveň od listopadu až na výjimky končí bezplatné preventivní testování, vláda tím chce lidi donutit k tomu, aby se nechali očkovat. Už od příštího pondělí přitom budou znovu povinné respirátory v práci. Novinky čekají i školy, ve čtvrtek se na tom dohodli ministři školství a zdravotnictví Robert Plaga a Adam Vojtěch (oba za ANO).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]