Covid vůbec nemusí pocházet z Číny, tvrdí vědec, vyšetřující ve Wu-chanu

Eric Drooker

Speciální vyšetřovací tým Světové zdravotnické organizace byl vyslán do Wu-chanu, místa, kde se poprvé objevil covid-19. Jeden z odborníků nyní podle Daily Mirror přišel se zajímavou teorií. Podle profesora Johna Watsona prý koronavirus nemusí pocházet z Číny.

Špičkoví vyšetřovatelé měli ve Wu-chanu při svém pátrání naprostou volnost a překvapivě i součinnost komunistických úředníků. Mezi věci, které tým Světové zdravotnické organizace (WHO) zajímaly, byla i možnost, zda nebyl virus vytvořen ve zdejších laboratořích.

To se nepotvrdilo, ale definitivně vyloučena tato varianta také nebyla. Tým ji ovšem považuje za “krajně nepravděpodobnou”. Podle Watsona se však zjistila jiná, velmi zajímavá skutečnost. Covid-19 se údajně nemusel na člověka přenést na území Číny. 

„Myslím, že existuje spousta důvodů, proč si myslíme, že epidemie vypukla ve Wu-chanu. S informacemi o způsobu, jakým tyto viry žijí v různých vodních nádržích pro zvířata, je zřejmé, že Čína je velmi, velmi možný zdroj ohniska,” řekl britský vědec po návratu týmu WHO do Evropy.  “V žádném případě však není Čína nutně místo, kde došlo k přenosu ze zvířat na člověka,” dodal.

Watson se také pokusil rozptýlit obavy z toho, že by čínská strana zatajovala důležité informace. „Neviděli jsme všechno, například původní dotazníky, ale kromě skutečnosti, že by samozřejmě byly v čínštině, je třeba přemýšlet i nad tím, co bychom viděli, kdybychom vyšetřovali kdekoliv jinde na světě,” vysvětlil profesor.

Zároveň připomněl, že mise ve Wu-chanu nebyla jednorázovou akcí a jednalo se spíše o začátek dlouhodobého procesu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články