ČR drží prvenství v počtu vězňů. Hranice trestného činu má být nově od deseti tisíc

Eric Drooker

Poslanecká sněmovna dnes schválila v prvním čtení návrh zákona o změnách v trestním právu. Česká republika dlouhodobě čelí přeplněným věznicím, a to i kvůli velkému počtu drobných pachatelů. „Měli bychom snížit počet lidí ve výkonu trestu odnětí svobody, protože jsme z těch normálních zemí na velmi nelichotivém prvním místě v Evropě,“ řekl před hlasováním Marek Benda (ODS). Kompromisní návrh zavádí hlavně zvýšení hranici škod na 10 tisíc.

Na základě současné zastaralé legislativy totiž dochází k tomu, že jsou i menší krádeže posuzovány jako trestný čin, i když by v současné době svou závažností měly být posuzovány pouze v přestupkovém řízení, které je méně nákladné i náročné pro zúčastněné subjekty.

Proti tomu se postavil Jan Hrnčíř (SPD): „Tím zvýšením budeme pouze legalizovat krádeže do 10 tisíc korun, to je prostě hazard. A přece není problém využívat více alternativní tresty, veřejně prospěšné práce, náramky apod. Nemusí přece končit pachatelé krádeží za 5 tisíc korun ve vězení.“

„Když ukradnu elektronický přístroj, a bude mít hodnotu sedm tisíc, tak stále to bude ještě řešit jako přestupek správní úřad. Když potom podruhé ukradnu v obchodě nějakou vodku za – já nevím, kolik to teď stojí – dvě stě tři sta korun, tak už to bude před trestním soudem, protože je tam recidiva,“ bránila změny v zákoně Helena Válková (ANO).

Podle odhadů by se z trestního do přestupkového řízení ročně dostalo cca 5 až 10 tisíc případů. Jednalo by se například o krádeže, zpronevěru či podvody. Na druhou stranu se zde často jedná o věci s neznámým pachatelem. Počet přestupkových řízení, kterými by se tak musely nově zabývat obce, by se nakonec tedy podle odhadu zvýšil pouze o tři až čtyři tisíce.

V oblasti trestního práva procesního pak návrh především posiluje roli stran v řízení před soudem, kdy v návaznosti na určitá prohlášení obviněného by mohly být vymezeny sporné otázky již na počátku hlavního líčení, což by přineslo urychlení jeho dalšího průběhu.

V případě zadržení pachatele by ho například soudce během 24 hodin vyslechl už jako obviněného. Byly by tedy zodpovězeny otázky kolem okolností zadržení a důvodu vazby, a především zda souhlasí s tím, aby tyto skutečnosti nebyly znovu v hlavním líčení dokazovány.

Návrh nyní poputuje k posouzení výborům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner