ČR poslala Rusku nótu kvůli incidentu v Petrohradu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) (Česká televize)

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: Česká televize

Česká diplomacie poslala nótu ruskému ministerstvu zahraničí kvůli čtvrtečnímu incidentu před generálním konzulátem v Petrohradu. Kritizuje, že ruská policie neinformovala zastupitelský úřad o řešení situace s demonstranty, kteří před konzulátem protestovali proti odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze a zapálili přitom dýmovnici. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Podle ruských médií před konzulátem demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, kteří rozvinuli transparent s nápisem „Koněva zpátky na místo, kurvy!“ a zapálili dýmovnici. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující rozhodnutí vedení Prahy 6, které se usneslo na odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády.

Štíchová ČTK potvrdila, že několik aktivistů před českým zastupitelským úřadem demonstrovalo. „Zasáhla proti nim policejní ochranka, jednoho z nich zadržela a udělila mu pokutu. Bohužel policie neinformovala o zásahu a jeho vyřešení generálního konzula. V tomto duchu byla na ruské ministerstvo zahraničních věcí zaslána oficiální nóta,“ uvedla Štíchová.

Před dvěma týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina osob v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis „Stop fašismu“ a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic. Policie proti nim nezasáhla. Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. Česká diplomacie tehdy uvedla, že Rusko je povinno ambasádu chránit, a očekává, že ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí.

Praha 6 nechala odstranit Koněvovu sochu na počátku dubna. V budoucnu by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století. Ruská diplomacie proti odstranění sochy protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Kvůli sporu Rusko také zvažuje přejmenování stanice moskevského metra Pražská na Maršála Koněva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com