ČSSD a KSČM umírají a za ně nastupují útvary vůdcovského typu

(profimedia.cz)

FOTO: profimedia.cz

Na letošních komunálních volbách je nápadné, že se nestalo nic nápadného. Ano, došlo k mnoha jednotlivým triumfům i zklamáním. A opozice byla úspěšnější než vláda, zejména v chudších oblastech, jak se dalo čekat. Strany vládnoucí na celostátní úrovni bývají uprostřed parlamentního volebního období ohrožené a voliči je rádi varují. Jsme v energetické krizi a hnutí STAN prošlo několika skandály, což ho zřejmě stálo hlasy. Přesto vládnoucí koalice přinejmenším ve velkých městech neztratila tolik, kolik se mohla obávat.

Na komunální úrovni se zřetelně upevnila pozice ANO 2011 Andreje Babiše i SPD Tomia Okamury. Souvisí to také s pokračujícím oslabováním tradičních levicových stran ČSSD a KSČM. Jako by socialisté své místo na politické scéně i většinu voličstva předali hnutí ANO a komunisté udělali totéž ve prospěch SPD. Nad touto výměnou stojí za to se zamyslet.

Vnucuje se přirovnání z oblasti evoluce. Velcí býložraví veleještěři kdysi dávno vymřeli – a na jejich místo později nastoupili sloni a nosorožci, kteří se jim velikostí, stavbou těla i způsobem života poněkud podobají. Hrají podobnou roli na velikém divadle pozemského života. Bylo by však chybou považovat dávné brontosaury za jejich blízké příbuzné, jsou to zvířata úplně jinak ustrojená, patřící do jiné třídy. Podobně také ANO není zdaleka jen pokračováním sociální demokracie jinými prostředky a Tomio Okamura nezapadá do řady komunistických pohlavárů.

Nápadné rozdíly jsou přinejmenším tři.

Zaprvé jsou odcházející strany vnitřně demokratické: V zásadě patří svým členům, kteří mohou rozhodovat o jejich směřování a vůdcích. Naopak ANO i SPD jsou podnikatelské projekty, které patří svému lídrovi, faktickému majiteli. Mají sice formálně demokratickou strukturu, protože to vyžaduje zákon a očekává se to, ve skutečnosti však jsou v nich mocenské poměry jasně dané. To jim dalo výhodu: Zkušený podnikatel v čele se o svou stranu stará, vždyť do ní investoval své peníze. Neruší ho přitom souboje různých frakcí ani zbytečné žvanění hlupáků. Může navíc mnohem snáze vyházet členy porušující pravidla, neschopné nebo neloajální. To pro klasické partaje bývá potíž, protože v nich jednak panuje falešná kolegialita…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články