ČSSD chce ovládnout ministerstvo zahraničí, píše MfD

Eric Drooker

Odvolání politického ředitele ministerstva zahraničí Václava Bálka mají podle Mladé fronty DNES na svědomí sociální demokraté. Podle deníku se ministru Zaorálkovi a jeho spolustraníkům nelíbilo, že Bálek je nezávislý na vládnoucích stranách včetně ČSSD. Jiné zdroje však uvádí, že se ředitel neúčastnil důležitých jednání, která předcházela záchraně dvou českých dívek unesených v Pákistánu.

Mluvčí ministerstva zahraničí nechce důvody Bálkova vyhazovu komentovat, sdělil pouze, že se jednalo o velmi vážné pochybení. Mladá fronta však spekuluje, že skutečných podnětem byla nedostatečná loajalita dnes už bývalého ředitele k ČSSD a jejímu ministrovi Zaorálkovi. „Když máte kvalitně pracujícího ředitele, k jehož výkonům nikdy nebyly připomínky, ministr s ním pravidelně konzultoval řadu věcí, telefonoval mu o víkendech, tak mu, i kdyby skutečně vynechal nějakou schůzku, vynadáte, dáte napomenutí, ale ne že ho odvoláte ve dvou dnech,“ říká zdroj MfD. „Aby ho bylo možné odvolat, vykonstruovalo se obvinění z vážného pochybení,“ dodává.

Na Bálkovo místo tak byl podle deníku dosazen Ivan Jestřáb, který má jako bývalý poradce expremiéra Špidly blízké vztahy s ČSSD. Tato skutečnost prý dokazuje, že se sociální demokraté snaží obsadit co nejvíc míst lidmi, kteří jsou této straně nakloněni.

Podle jiné verze by za odvoláním Bálka měla stát jeho nepřítomnost na důležitých schůzkách, které provázely osvobození unesených dívek v Pákistánu. „Byly za účasti tajných služeb, on na ně bez omluvy nepřišel a neuměl ani vysvětlit proč,“ tvrdí zdroj Mladé fronty DNES. „Je však třeba říci, že jeho neúčast žádný faktický problém v případu nezpůsobila,“ vysvětluje deníku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články