ČSSD chce přísnější opatření, nebrání se uzavření průmyslu

Facebook/Jan Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: Facebook/Jan Hamáček

Ministři ČSSD chtějí prosazovat odvážná a účinná opatření proti covidu-19, uvedla v pátek strana v tiskové zprávě. Mluví v té souvislosti například o zákazu pohybu s minimem výjimek, ale nebrání se ani uzavření průmyslu. Kabinet ve čtvrtek oznámil, že od pondělí plánuje mimo jiné omezení pohybu na jednotlivé okresy. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) omezení průmyslu není možné, protože činí zhruba 40 procent HDP.

ČSSD svůj plán označila „Obětujme březen“, což podle ní znamená měsíc přísných opatření. „Musíme výrazně zpřísnit opatření, jinak nám definitivně zkolabují nemocnice,“ uvedla strana. Její ministři chtějí prosazovat „odvážná a účinná rozhodnutí“. „Nemůžeme si už dovolit další polovičatý systém změn, ve kterém se část lidí bude ztrácet, zatímco další část bude hledat skulinky, jak opatření obejít,“ tvrdí ČSSD.

ČTK

Sociální demokracie prosazuje přísný zákaz pohybu s naprostým minimem výjimek. Nebrání se ani uzavření průmyslu, pokud bude shoda na tom, že to pomůže výrazně omezit počet kontaktů mezi lidmi. „Víme, že to bude drahé. Ale polovičatá opatření budou nakonec ještě dražší. A to zdaleka nejen finančně,“ míní strana. Zmiňuje také nutnost účinné a efektivní pomoci pro podnikatele, lidi v karanténě a na nemocenské, mluví i o zrychlení očkování.

Schillerová po čtvrtečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem uvedla, že se shodli, že v rámci zpřísňování opatření proti šíření pandemie není možné uzavřít průmysl a průmyslové podniky. Kabinet ve čtvrtek připravil plán opatření. Od března chce spustit plošné testování ve firmách. Průmyslu se jinak plány netýkají, ministři hovořili o omezení pohybu mezi okresy, uzavření školek i škol a další části obchodů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner