ČSSD chce vytvořit levicovou volební alianci. Možná ji vezmou na milost Zelení, když je nikdo jiný nebude chtít

FB Tomáše Petříčka

Jednání předsednictva ČSSD | FOTO: FB Tomáše Petříčka

Česká strana sociálně demokratická se před letošními volbami do poslanecké sněmovny chystá vyjednávat volební alianci s odboráři, nezávislými odborníky, regionálními uskupeními a případně dalšími subjekty, ke kterým má programově blízko. Pokud má mít sociálně-demokratická partaj alespoň nějakou šanci probojovat se do dolní komory parlamentu, musí se o něco pokusit. Spolupráce s dalšími entitami je jedna z možností. To, co sociální demokraté ohlásili, je ale zatím docela nejasné a nezdá se, že by s tím strana byla nějak zvlášť daleko.

Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v sobotu na svůj profil na Twitteru napsala: „Sociální demokracie bude vyjednávat o levicové volební alianci s odboráři, nezávislými odborníky, regionálními uskupeními a případně dalšími subjekty, ke kterým máme programově blízko. Vedení @CSSD dostalo na dnešním online zasedání předsednictva k otevření strany silný mandát.“

archiv

Ministr zahraničních věcí a také místopředseda sociálních demokratů Tomáš Petříček, který se zasedání onoho stranického předsednictva účastnil po boku Maláčové, pro změnu na Facebook uvedl: „Online předsednictvo sociální demokracie má něco do sebe. Kafe a perníky od Jana Maláčová. Řešíme program pro následující čtyři roky, ale také národní plán obnovy. Bavíme se i o volbách. ČSSD se musí otevřít a více spolupracovat s partnery, s nimiž máme podobné hodnoty a jsme si programově blízko. S odbory, nezávislými odborníky a tvářemi občanské společnosti. Jsem rád, že jsme se také shodli na jednáních se Zelenými-Stranou zelených.“

Sociální demokraté tak s velkou slávou ohlásili začátek jednání s kdekým. Za pozornost stojí zmínka o Straně zelených a odborech. Zajímavé je i to, že Jana Maláčová hovoří o levicové volební alianci a Tomáš Petříček o tom, že ČSSD musí více spolupracovat s partnery s podobnými hodnotami a programem.

Oba se pak shodnou na tom, že strana se musí otevřít. To je něco, o čem se hovoří dlouhá léta a sem tam se sociálně-demokratická partaj dokonce už i otevírala. Například když za sociální demokracii kandidoval do Evropského parlamentu sociolog Jan Keller. Byl jednička její kandididátní listiny a byl skutečně zvolen. Jeho kandidatura se přesně odehrávala ve zmamení toho, že strana se musí otevřít nezávislým odborníkům. Zpětně to žádná výhra nebyla a postupně se ukázalo, že si strana s Kellerem moc nerozumí.

Aliance levicových sil

V tomto případě, ačkoli levicová volební alianci v podání Jany Maláčová zní velmi vznešeně, by pravděpodobně nešlo o nic jiného, než že by sociální demokracie poskytla místa na své kandidátní listině některým dalším subjektům a jednotlivcům. Žádné vytváření koalic tak rozhodně nehrozí.

FB Jany Maláčové

Co se týče Strany zelených, ta dává přednost spolupráci s jinými uskupeními než se sociální demokracií. Dva dny před jednáním předsednictva ČSSD Zelení na své facebookové stránce oznámili: „Situace v Česku vyžaduje, aby se politické síly spojovaly a nabídly lepší alternativu, než je vláda Andreje Babiše. Nabízíme Pirátům a hnutí STAN podporu jejich projektu a také účast některých našich členů a členek na společných kandidátkách.“

Vzhledem k tomu, že Strana zelených přišla se svou nabídkou v době, kdy už Piráti a hnutí STAN dali dohromady koaliční smlouvu, která upravuje i rozdělení míst na jejich případných společných kandidátních listinách, není moc pravděpodobné, že by se Zeleným padařilo do této dohody nějak výrazněji vklínit. Je tedy možné, že ještě dojde řada i na sociální demokraty a Zelení se nakonec dohodnou s nimi. Ostatně nějaké náznaky toho, že si k sobě obě strany hledají cestu, opravdu existují.

Ohledně odborů bude velmi zajímavé sledovat, koho se sociální demokracii z jejich řad podaří na své kandidátky ulovit. Zřejmě půjde spíše o nějaké méně významné tváře. ČSSD by ale i tak mohla říkat, že odbory jdou do toho s ní a že ji svou přítomností na kandidátních listinách podporují někteří odboroví předáci či mladí aktivisté z řad odborářů.

Přesto to celé působí tak, že sociální demokracie se snaží narychlo splácat něco, co by působilo alespoň trochu jako aliance levicových sil ve společnosti. O tom, že se jí to podaří, se dá pochybovat, nelze jí však upřít alespoň nějakou snahu. Každopádně důležité bude, koho konkrétně na své kandidátky přiláká. To teprve rozhodne o tom, jestli to k něčemu bude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner