ČSSD je na cestě do koalice s ANO. Jermanová připravuje půdu ve Středočeském kraji

Eric Drooker

Z kuloárů ČSSD zaznívá, že se ve Středočeském kraji, jehož hejtmankou je místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Jermanová, začala přetvářet koalice v radě kraje. Tu v současné době tvoří ANO, Starostové a nezávislí, ODS a tři zastupitelé zvolení za TOP 09 (dnes Nezávislí Středočeši). ČSSD spolu s KSČM byly doposud v opozici.

Po ohlášení výsledků voleb začala podle informací deníku FORUM 24 Jaroslava Jermanová vyjednávat o výměně ODS, STAN a zmiňovaných tří zastupitelů z Nezávislých Středočechů za ČSSD. Koalici v této podobě už měl schválit i krajský výkonný výbor ČSSD. Chybějících šest hlasů, které nová koalice potřebuje, poskytnou komunisti. Ti v současné chvíli disponují osmi křesly.

Tento krok má podle všeho představovat jasný nátlak na předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka, aby posvětil vstup sociální demokracie do koalice s Andrejem Babišem na celostátní úrovni. Hamáček v sobotu ve Středočeském kraji obnovil svůj poslanecký mandát.

Ačkoliv pověřený předseda strany Milan Chovanec ještě v sobotu naznačoval, že vstupovat do koalice se 7 % by bylo bláhové, jednání s ANO již začalo. Špičky strany se jednoznačnému vyjádření k možnostem spolupráce s ANO, kterou před volbami kvůli Babišově vyšetřování vylučovaly, vyhýbají. V kuloárech se už teď mluví o třech ministerstvech, které by ČSSD měla v budoucí vládě dostat.

Šedesát řadových člen sociální demokracie však včera formulovalo petici, ve které na vedení apeluje, aby do koalice s ANO nevstupovalo. „Vstupem do vládní koalice s ANO by ČSSD ztratila poslední zbytky důvěryhodnosti. ČSSD se musí stát hlavní silou opozice a nadcházející volební období využít k rekonstrukci strany a přípravě na vítězství v příštích volbách.“ Zda má petice šanci získat širší podporu členské základny nebo vedení ČSSD, není zatím jasné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner