ČSSD připouští úpravu koaliční dohody. Na ministerstva však ANO sáhnout nedovolí

Eric Drooker

Pnutí ve vládní koalici pokračuje i den poté, co ministr vnitra Milan Chovanec podepsal spornou reorganizaci policie a hnutí ANO navzdory předchozím varováním nevypovědělo koaliční smlouvu. Šéf hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš však trvá na rezignaci policejního prezidenta, pravicová opozice v postupu ANO vidí snahy o politizaci policie. ČSSD se nebrání doplnění koaliční smlouvy, což chce ANO, úpravy se ale nesmí týkat obsazení ministerstev, řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Boj o Šlachtu

Spor mezi ANO a ČSSD o policejní reformu, jejíž součástí je převedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupčního útvaru pod jedno vedení, se táhne od minulého týdne. ANO tvrdí, že změny jsou nepřipravené a vedené snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který minulý týden rezignoval. Chovanec a Sobotka reformu podporují, lidovci opakovaně mluví o potřebě zachovat stabilní vládu.

Policejní prezident Tomáš Tuhý podle Babiše nemá důvěru ANO. V rozhovoru pro DVTV označil šéfa policie za tajtrlíka a Chovancovu loutku. Vztahy v koalici jsou špatné, řekl vicepremiér. „Přehlasováváme se a nefunguje to,“ dodal. Uvedl také, že nevěří premiérovi Sobotkovi.

Vypovězení smlouvy je stále ve hře

K vypovězení koaliční smlouvy, kterým ANO v případě Chovancova podpisu reorganizace hrozilo, ale pak dohodu nevypovědělo, Babiš řekl, že ANO může vystoupit vždycky. V budoucnu vidí jako jednu z možných příčin vypovězení smlouvy hlasování o rozpočtu. Pokud schodek překročí 60 miliard korun, se kterým počítá dohoda koaličních stran, ANO bude hlasovat proti rozpočtu.

ANO si chce podle Babiše do návratu premiéra z nynější návštěvy Číny promyslet, jaké závazky by měly být v nové koaliční smlouvě. Návrh připraví právníci. Sobotka během návštěvy Číny řekl, že ČSSD je se zněním koaliční smlouvy spokojena, pokud ji však budou koaliční partneři chtít doplnit či zpřesnit, je připravena o tom jednat a případným změnám se nebrání. „Spíš si myslíme, že je důležité ji (koaliční smlouvu) dodržet,“ řekl Sobotka. Po hnutí ANO by chtěl, aby dokázalo unést svou vládní odpovědnost až do řádných voleb, dodal.

Agrofert potřebuje ANO ve vládě, říká Kalousek

Vládní spor komentovali i zástupci opozice. Podle občanských demokratů se ANO pokusilo o politizaci policie. TOP 09 pokládá za jasné, že ANO vládní koalici neopustí, protože angažmá je pro Babiše výhodné. „Nevěřil jsem tomu, že ANO odejde z vlády, protože vládní politika významným způsobem pomáhá Agrofertu ke zvyšování jeho zisků,“ řekl předseda strany Miroslav Kalousek. Podle šéfa Starostů a nezávislých (STAN) Petra Gazdíka by vláda měla řešit důležitější věci. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš pak označil vládní krizi kvůli policejní reformě za pitoreskní.

Podle politologů je za vítěze koaličního sporu o reformu policie možno považovat ČSSD. Hnutí ANO si to ale pravděpodobně nenechá líbit a další střety budou následovat, řekli ČTK. „Vítězem je ČSSD, ministr Chovanec, a ANO je tím hlavním poraženým, protože nedosáhlo svého cíle a nakonec muselo dát najevo, že účast ve vládě je pro ně bytostně důležitá, že nechtějí odejít,“ uvedl například politolog Josef Mlejnek.

Babiš opakovaně mluví o tom, že reorganizace rozloží ÚOOZ. Řady útvaru nicméně zatím spolu se Šlachtou opustil jen jeden další policista z celkem 450. Další jednotlivci podle policejního prezidia avizovali, že žádost o odchod podají. Kvůli podezření, že reorganizace je motivována snahami odstranit Šlachtu, už dříve vyslechli olomoučtí žalobci policejního prezidenta a jeho náměstka. Dnes vyšlo najevo, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prověří, zda bylo v pořádku, že o plánu na výslech mluvili ještě před jeho provedením do médií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]