ČSSD se opřela do médií a opozice: „Hamáček někomu leží v žaludku, je to extrémně za hranou“

Zástupci ČSSD na tiskové konferenci (ČSSD)

Zástupci ČSSD na tiskové konferenci | FOTO: ČSSD

Poslanci ČSSD na ranní tiskové konferenci zkritizovali opoziční politiky a média, která podle nich mají velkou moc. Zjištění o tom, že ministr vnitra Jan Hamáček měl na jednání v Moskvě vyměnit mlčení ohledně kauzy Vrbětice za vakcínu Sputnik V pro Českou republiku, jsou podle sociálních demokratů nepravdivá. Strana je přesvědčena, že jejich předseda konal všechny kroky ve prospěch země a bezpečnosti občanů. 

V poslanecké sněmovně se během úterního odpoledne jednalo na neveřejné schůzi (více informací o ní popisujeme zde) o ministru vnitra Janu Hamáčkovi a jeho připravovaném odjezdu do Moskvy. Cesta měla podle zjištění serveru Seznam Zprávy souviset s kauzou Vrbětice, kterou Hamáček měl chtít utajit, výměnou za milion kusů vakcíny Sputnik pro Českou republiku.

Podle zástupců ČSSD se tyto informace nezakládají na pravdě. „V politice nejsem krátkou dobu a stále mě fascinuje moc médií. Během 24 hodin je vymalováno. Tak jsem vnímal včerejší den,“ poznamenal poslanec Roman Onderka. „Hamáček musí někomu hodně ležet v žaludku. S médii se nebojuje – to je základní pravidlo každého politika. Přesto si nemohu odpustit krátký komentář k šéfredaktorovi ze Seznamu – rozumím tomu, že každý novinář a nejen v ČR chrání svůj zdroj. Na druhou stranu ať novinář nebo politik v České republice je občanem a každý občan má povinnost, pokud zjistí, nebo se dozví o trestném činu, tento trestný čin nahlásit. V případě že tak neučiní, jedná protiprávně,“ řekl na tiskové konferenci.

Šéf sociálních demokratů podle něj jednal ve prospěch České republiky a ve prospěch bezpečnosti občanů naší země. „Poslanci ČSSD podpoří uzavřené jednání poslanecké sněmovny, vyjasnění veškerých událostí v kauze Vrbětice. Jen doufám, že namísto osobních útoků některých poslanců dostanou prostor šéfové bezpečnostních služeb, policejní prezident a nejvyšší státní zástupce na svá vyjádření v této kauze,“ dodal Onderka.

Ke kritice se přidal i poslanec Jan Birke. „Všichni účastníci jednání výborů (svolaných po odhalení kauzy Vrbětice, pozn. red.) jednomyslně poděkovali ministru vnitra, bezpečnostním službám a vládě za perfektně odvedenou práci. Všechno jsme znehodnotili a zpochybnili a jsme v situaci, že do toho zase dáváme otazníky,“ uvedl. Myslí si, že článek poškodil jednotu občanů i politiků v této kauze. ČSSD proto chce, aby se neveřejné jednání v poslanecké sněmovně s šéfy bezpečnostních složek dokončilo.

Zástupcům ČSSD se nelíbilo, že někteří poslanci navrhovali vystoupení novinářů na tomto uzavřeném jednání. „To je něco, co je úplně za hranou. Nejhorší bylo, že všichni šéfové bezpečnostních složek, kteří chtěli vystoupit a říct, jako to bylo, se ani nedostali ke slovu. Trváme na tom, aby se ta schůze dnes dokončila, aby vyšlo najevo, že článek je plný lží, a opět se vrátila důvěra české veřejnosti k postupu v kauze Vrbětice,“ hovořil Birke.

Podle Jany Maláčové šlo o „šarádu a blamáž“. Zároveň se opřela do opozičních politických stran. „To, co jsem včera viděla, jsem za ty tři roky v politice nezažila. Byla to šaráda a blamáž pro ty, kteří schůzi svolali. Žádné argumenty. Žádné věcné diskuze. Namísto toho, abychom byli pyšní na to, jak se nám podařilo vyřešit bezprecedentní situaci a spor s Ruskem, tak se TOP 09, ale i ODS opět snaží z ničeho uplést velké téma,“ poznamenala.

Opoziční strany se včera vůči zjištění Seznam Zpráv ostře vymezily. „Je to neuvěřitelné, tímto způsobem ohrožovat naši bezpečnost, důvěryhodnost a snížit se k takovému odpornému obchodu. Jan Hamáček by měl hned rezignovat,“ reagoval na twitteru šéf ODS Petr Fiala. Někteří členové koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) označili Hamáčkův akt za „teroristický handl“.

Reportér Janek Kroupa, který se zjištěním o Janu Hamáčkovi přišel, si za svým článkem stojí. Informace má podložené od vícero účastníků schůzky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]