ČSSD ukončila výhrůžky o konci vlády. Kabinet projedná kompromisní návrh rozpočtu

ČTK

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš na jednání vlády | FOTO: ČTK

Vláda se dnes bude zabývat návrhem státního rozpočtu s plánovaným schodkem 40 miliard korun. Sociální demokraté v čele s šéfkou resortu práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) sice požadovali vyšší výdaje mimo jiné i do veřejné sféry, ale nakonec se v pátek dohodli na plošném zvýšení platů o 1500 korun. V současnosti tak zůstává jediným nedořešeným bodem růst platu učitelů, kdy odbory požadují slibovaný desetiprocentní nárůst přímo do tarifů, nikoli jako volné prostředky institucím. Odpolednímu jednání tedy bude předcházet i schůze tripartity.

Dlouhodobý spor mezi členy vlády, kdy ministři ČSSD dokonce vyhrožovali i možným ukončením koaliční spolupráce, tak skončí zřejmě kompromisem. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) přistoupila alespoň na některé požadavky o navýšení, nebo jako v případě šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) odkázala na nevyčerpané peníze z uplynulého rozpočtového období.

Aby tak nedošlo k nárůstu schodku státního rozpočtu, navýšila Schillerová kromě výdajů, zároveň příjmy. Upozornil na to i opoziční poslanec Mikuláš Ferjenčík: ,,Víte, kde vzala ministryně financí peníze na rozpočtové požadavky sociální demokracie? Je to prosté, navýšila odhad příjmů rozpočtu o 20 miliard korun. Zkuste tento postup aplikovat doma, určitě to bude skvěle fungovat,“ uvedl člen Pirátů na Twitteru.

I když ovšem resort financí neodsouhlasil zdaleka všechny požadavky sociálních demokratů, přesto považují ekonomové návrh během zpomalování ekonomiky za nezodpovědný: ,,Rozpočet by měl být i v těchto časech vyrovnaný, ale vládou navrhovaný schodek neodpovídá stavu ekonomiky. Veřejné prostředky bychom si měli nechávat na horší časy, které mohou přijít. Ale prozatím i přes zpomalování, nejsou časy natolik špatné, aby se aktivity musela chopit vláda a schodkově ekonomice pomáhat. Myslím si, že zatím by to bylo možné ponechat na aktivitě soukromého sektoru, dokud se nebude potýkat třeba s krizí,“ sdělil deníku FORUM 24 ekonom Lukáš Kovanda.

Co se týče jednotlivých výdajů, kritizuje pak Kovanda především nově dohodnuté plošné navyšování ve státní sféře: ,,Plošná navyšování zní jenom pěkně v médiích. Na druhou stranu ovšem není nic proti plošnému navýšení o inflaci. Letos ji očekáváme ve výši 2,7 %. Takže, když to bude plošné zvýšení o tři procenta, tak se to dá ještě argumentovat tím, že to pokrývá růst cen. I když ani to není zvykem v soukromém sektoru… Že by každý rok přišel zaměstnanec a požadoval přesné navýšení v návaznosti na inflaci. Takže je to opět štědré rozdávání nad rámec oněch tří procent. I když pokud je to například na platy učitelů, tak je to určitá investice do budoucnosti nás všech, ale plošně to zadělává na to, že budeme mít v horších časech velké problémy,“ uzavírá ekonom.

A kromě nedořešené otázky kolem nárůstu platů státních zaměstnanců ve školství, patří navíc mezi slabá místa i další z priorit v podobě investic. I když by sice mělo dojít ke zvýšení kapitálových investic na osm procent, stále se jedná o menší podíl než před deseti lety. Za vlády Miroslava Kalouska dosahovaly 8-10 % na celkových výdajích. A to se jednalo o období, kdy se země vypořádávala s přímými dopady finanční krize.

ČTK

Aby ovšem vláda předešla rozpočtovému provizoriu, měla by odeslat návrh státního rozpočtu do Sněmovny do konce září. Dnešní jednání za přítomnosti Miloše Zemana by tak mohlo rozhodnout o tom, jestli bude Česká republika vstupovat do příštího roku s jasně naplánovanými výdaji nebo bude prozatím hospodařit na základě letošních plánů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner