ČSSD usilovně pracuje na svém debaklu v krajských volbách: začala v Ústeckém kraji

ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová | FOTO: ČTK

Rozvrat, který probíhá v sociální demokracii, pokračuje. Předsednictvo strany odmítlo kandidátku pro krajské volby v Ústeckém kraji. Informaci o tom přinesl server Seznam Zprávy. Přitom sociálním demokratům jde v těchto volbách o hodně a jakékoli spory jim mohou odradit voliče, a to nejenom ve zmíněném kraji.

Jedničkou krajské kandidátky ČSSD měl být náměstek hejtmana Martin Klika. Údajně se proti ní postavilo 30 členů předsednictva, 12 bylo pro a zbytek se nevyjádřil. Hlasování se uskutečnilo korespondenčně. Ať už jsou důvody pro odmítnutí kandidátky jakékoli, sociální demokracii tato záležitost dále poškodí.

Pavel Hofman

Pokud je pravda to, že se předsednictvu nelíbí, že na kandidátní listině jsou kromě sociálních demokratů i politici, kteří v minulosti kandidovali za pravicové strany, jak uvádí Seznam Zprávy, měli si celou věc se svými spolustraníky v Ústeckém kraji neformálně vyříkat a projednat ještě před tím, než se kandidátka vůbec dohodla a sestavila.

To, že vše zašlo tak daleko a už domluvenou kandidátní listinu zařízlo stranické předsednictvo, je nešťastné, a to zvlášť v situaci, kdy se tak děje několik málo měsíců před letošními krajskými volbami, které jsou pro budoucnost ČSSD mimořádně důležité.

Ústecký kraj je však pro sociální demokraty spojený s problémy už delší dobu. Kde jsou ty časy, kdy tu s velkou slávou kandidoval do Poslanecké sněmovny tehdejší předseda strany Jiří Paroubek. Ještě v krajských volbách v roce 2008 zde partaj měla krásný výsledek 32,78 procenta hlasů, ovšem o čtyři roky později tady ČSSD zaznamenala skokový pád na pouhých 16,13 procenta. V žádném jiném kraji kromě Libereckého se její preference tak dramaticky nepropadly.

Rozvratné vnitrostranické spory

Přesto se tomu nedalo divit. Partaj v Ústeckém kraji provázely velké kauzy a skandály spojené nejenom s někdejší hejtmankou za sociální demokracii Janou Vaňhovou. Její přítel podnikatel Roman Houska, který rovněž ve straně působil a byl místopředsedou okresního výkonného výboru ČSSD v Chomutově a členem krajského výkonného výboru ČSSD Ústeckého kraje, byl dokonce zavražděn.

V poslední době se situace v sociální demokracii v Ústeckém kraji na jednu stranu trochu uklidnila a stabilizovala, zároveň zde však přetrvává napětí mezi krajskými politiky a partajním vedením. Loni v září předsednictvo hlasovalo o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny a předsedy krajské ČSSD Miroslava Andrta.

Oba nakonec hlasování ustáli. Předmětem sporů byla jejich kritika stranického vedení. V případě Foldyny i řada jeho výroků, které podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka sociální demokracii poškozovaly. Poslanec partaj posléze sám opustil letos v dubnu a stal se členem poslaneckého klubu SPD.

Nyní se s největší pravděpodobností hádky a konflikty mezi sociálními demokraty v Ústeckém kraji a Hamáčkovým vedením strany opět rozhoří naplno. Bohužel to ale přichází v pro partaj nejméně vhodné době. V minulých krajských volbách zde sociální demokracie získala jen 11,9 procenta hlasů. Spadne znovu na polovinu jako před osmi lety? A v jakých krajích ještě? Nebylo by to žádné překvapení. Otevřené vnitrostranické spory jsou to nejhorší, co může politickou stranu před volbami postihnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner