ČSSD z vlády zatím neodchází. Trvá na Šmardovi a chce dále jednat

repro ČT

Jan Hamáček | FOTO: repro ČT

Předseda ČSSD Jan Hamáček dostal od širšího vedení strany mandát, aby mohl i bez předsednictva dělat rozhodnutí, například i o odchodu z vlády. Novinářům to řekl člen předsednictva Miloš Petera. O dalším postupu se bude podle něj rozhodovat do 31. července. Prezident Miloš Zeman v pátek uvedl, že je připraven do tohoto termínu odvolat ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Podle předsedy ČSSD na Vysočině Petra Krčála předsednictvo Hamáčka velmi silně podpořilo, pro bylo 37 ze zhruba 42 zúčastněných členů.

„(Hamáček) dostal silný mandát k tomu, aby i bez předsednictva mohl dělat rozhodnutí,“ řekl Petera. Na otázku, zda by mohl například ukončit vládní spolupráci s hnutím ANO ze dne na den, uvedl: „Myslím, že i mandát má.“ „Myslím si, že většina, 37 hlasů, byla rozhodnuta dopředu, jak bude hlasovat,“ doplnil Krčál. Domnívá se, že Hamáček už má všech pět demisí od sociálně-demokratických ministrů. O této možnosti hovořil už před jednáním místopředseda strany a kandidát na ministra kultury Michal Šmarda. Hamáček by podle něj demise mohl využít, pokud by ztroskotala další jednání o budoucnosti vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner