Předseda ČSSD Jan Hamáček dostal od širšího vedení strany mandát, aby mohl i bez předsednictva dělat rozhodnutí, například i o odchodu z vlády. Novinářům to řekl člen předsednictva Miloš Petera. O dalším postupu se bude podle něj rozhodovat do 31. července. Prezident Miloš Zeman v pátek uvedl, že je připraven do tohoto termínu odvolat ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Podle předsedy ČSSD na Vysočině Petra Krčála předsednictvo Hamáčka velmi silně podpořilo, pro bylo 37 ze zhruba 42 zúčastněných členů.

„(Hamáček) dostal silný mandát k tomu, aby i bez předsednictva mohl dělat rozhodnutí,“ řekl Petera. Na otázku, zda by mohl například ukončit vládní spolupráci s hnutím ANO ze dne na den, uvedl: „Myslím, že i mandát má.“ „Myslím si, že většina, 37 hlasů, byla rozhodnuta dopředu, jak bude hlasovat,“ doplnil Krčál. Domnívá se, že Hamáček už má všech pět demisí od sociálně-demokratických ministrů. O této možnosti hovořil už před jednáním místopředseda strany a kandidát na ministra kultury Michal Šmarda. Hamáček by podle něj demise mohl využít, pokud by ztroskotala další jednání o budoucnosti vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner