ČT: Kurdové otevřeli v Evropě své zastoupení, jako sídlo si vybrali Prahu

Vedoucí pražské kanceláře kurdských milicí YPG Šeruan Hassan ve zprávách České televize (Reprofoto: Česká televize)

Vedoucí pražské kanceláře kurdských milicí YPG Šeruan Hassan ve zprávách České televize | FOTO: Reprofoto: Česká televize

Syrští Kurdové si otevřeli v Evropě svou první kancelář a pro její sídlo zvolili Prahu. Informovala o tom ve svém zpravodajství Česká televize. Neoficiální zastoupení má pro kurdské milice YPG zajišťovat politickou, materiální i vojenskou pomoc. Kancelář zastupuje jednotky, které úspěšně bojují na severu Sýrie proti Islámskému státu a frontě an-Nusrá. Z bezpečnostních důvodů ale zatím své sídlo v Praze tají.

Česko si Kurdové vybrali nejen kvůli výhodné poloze ve středu Evropy. „Český a kurdský národ mají hodně společného, historicky máme stejnou zkušenost,“ uvedl pro ČT vedoucí kanceláře Šeruan Hassan.

V čele pražské kanceláře YPG není Hassan náhodou. Je vystudovaný diplomat a má nizozemský i syrský pas. Posledních 20 let pracoval v Nizozemsku. Syrští Kurdové můžou podle něj ulevit evropským zemím tím, že zastaví uprchlickou krizi. „Když nám pomůžete, budeme moci bránit místní lidi. A ti pak nebudou odcházet do Evropy. Syřané i Kurdové zůstanou ve své vlasti, kam patří,“ říká.

[ctete-foto]47074[/ctete-foto]

Hlavním pomocníkem syrských Kurdů v Praze je bývalý příslušník skupiny speciálních operací Vojenské policie Lumír Němec. „Snažíme se navázat kontakty s politickými stranami a vůbec s vlivnými lidmi, kteří by mohli kurdskému lidu jakýmkoli způsobem pomoci,“ vysvětlil Němec pro ČT své angažmá.

Loni na podzim dokonce trénoval bojovníky přímo v syrském Kurdistánu. Do válkou rozvrácené země se chystá znovu letos na jaře. „Většinou jsou to dobrovolníci, kteří velmi úspěšně na frontě. Ale potřebují prostě získat organizaci, potřebují nějaké taktické zásady,“ dodává Němec.

V Česku mají mít své zastoupení také ženské kurdské jednotky. Jejich zájmy tu má hájit přímo jedna z polních velitelek Imán Al Darviš.

Česko podporuje Kurdy v boji proti Islámskému státu také dodávkami zbraní a munice. Do Iráku už dříve poslalo tamní vládě i Kurdům miliony nábojů do samopalů a kulometů nebo tisíce granátů a střel do pancéřovek. A dodávky mají pokračovat – Česko pošle do Iráku zbraně a munici v hodnotě 21,5 milionu korun. Zásilka má obsahovat 6600 samopalů vzor 58 a 7,2 milionu nábojů. Dalších téměř sedm milionů nábojů dostane Jordánsko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]