ČT musí vysvětlovat, proč vysílala, že Zeman o Peroutkově článku lhal

Miloš Zeman (ČT)

Miloš Zeman | FOTO: ČT

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání chce do jednoho měsíce od České televize vysvětlení výroku moderátora z pořadu Newsroom ČT24. Ten řekl, že Miloš Zeman lhal. Na zvláštní aktivitu Rady upozornil server Lupa.cz.

ČT pořad vysílala 2. února 2020 a byla v něm řeč o vlekoucí se kauze kolem neexistujícího článku „Hitler je gentleman“. Ten údajně Miloš Zeman kdysi viděl a na svém tvrzení trvá.

„V týdnu to bylo přesně pět let od chvíle, kdy prezident Česka lhal o jednom z nejlepších novinářů. Lhal, neomluvil se. Zato veřejný prostor – nejdřív přes mluvčího – zásoboval historkami o tom, jak nějaký článek, údajně vlevo dole, kdysi viděl a jak ho mluvčí hledá, hledá a hledá,“ řekl v pořadu moderátor Luboš Rosí.

Rada teď chce doložit a vysvětlit, „z jakého zdroje vycházelo či o jaká fakta se opíralo v něm prezentované skutkové tvrzení moderátora k tématu příspěvku, že prezident Česka lhal“.

RRTV

Server Lupa.cz připomíná, jak kauza vznikla: „V lednu 2015 Miloš Zeman řekl na konferenci o holocaustu, že Ferdinand Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Zároveň mu přisoudil výrok ‚nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘, jehož autorem je ve skutečnosti Jan Stránský. Prezident později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči.“

Jenže Peroutka nikdy takový článek nenapsal, nikdo ho nikdy neviděl, odborníci o ničem takovém nevědí. Jak známo, dokázat neexistenci něčeho není dost dobře možné. Důkazní břemeno je na tom, kdo tvrdí, že něco existuje.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Možná se na začátku celé věci dalo ještě říci, že se Zeman prostě zmýlil. Jenomže on na svém tvrzení trvá nadále. Tady už se omyl mění v lež, ledaže bychom jako polehčující okolnost vzali v úvahu variantu, že Zeman žije v duševním bludu. Takový člověk by ovšem neměl vykonávat žádnou veřejnou funkci.

Proč se rada hodlá podílet na nechutné komedii, je záhada. Leda by se to dalo vysvětlit tím, kdo všechno tam také sedí.

Možná se dočkáme ještě řady dalších pozoruhodných činů, kterými nás budou mediální rady udivovat. Vzhledem k tomu, jací kandidáti teď zamířili do řad radních, dočkáme se třeba zajímavých dotazů na veřejnoprávní televizi a rozhlas. Třeba proč nějaký redaktor tvrdil, že Země je kulatá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]