ČT: Piráti prosazují klouzavé mandáty poslanců

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš
 (ČTK)

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Klouzavý mandát se opět stal předmětem diskusí v kuloárech Poslanecké sněmovny. Piráti připravili návrh, podle něhož by členové vlády neměli být zároveň poslanci, dokud budou zastávat vládní funkci. Podepsalo jej 46 poslanců včetně zástupců ANO, SPD a STAN. Zdrženlivější jsou k předloze lidovci nebo občanští demokraté.

Zavedení klouzavého mandátu by znamenalo, že za poslance, který se stane členem vlády, by nastoupil náhradník. V případě ukončení angažmá v kabinetu ministrů by člen vlády získal poslanecký mandát zpět na zbytek funkčního období.

Podle předkladatelů návrhu by členové vlády dostali víc času na svůj resort a vyřešila se absence ministrů při schůzích sněmovny.V letech 2013 až 2017 se podle Pirátů ministři účastnili v průměru jen 54 procent hlasování ve sněmovně, zatímco ostatní poslanci 77 procent. „Pokud stanovíme rozumná pravidla, doufáme, že v čase, kdy je jejich přítomnost nezbytná, se budou jednání účastnit,“ uvedl šéf pirátského klubu Jakub Michálek.

Michálek vyčíslil, že ministři by museli ve sněmovně v případě schválení návrhu trávit asi třetinu času v porovnání se současným stavem. „Zavedení klouzavého mandátu posílí princip dělby moci a náležité kontroly vlády sněmovnou,“ míní rovněž.

„Ministři nestíhají svou práci, nejsou schopni se dostavit na důležitá hlasování, účast na interpelacích je v podstatě tristní,“ shrnul své důvody pro podporu návrhu předseda SPD Tomio Okamura. „Ministr nemůže plnohodnotně vykonávat práci poslance,“ připojil se místopředseda klubu ANO Jan Volný.

Zpráva ČT24

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]