Klouzavý mandát se opět stal předmětem diskusí v kuloárech Poslanecké sněmovny. Piráti připravili návrh, podle něhož by členové vlády neměli být zároveň poslanci, dokud budou zastávat vládní funkci. Podepsalo jej 46 poslanců včetně zástupců ANO, SPD a STAN. Zdrženlivější jsou k předloze lidovci nebo občanští demokraté.

Zavedení klouzavého mandátu by znamenalo, že za poslance, který se stane členem vlády, by nastoupil náhradník. V případě ukončení angažmá v kabinetu ministrů by člen vlády získal poslanecký mandát zpět na zbytek funkčního období.

Podle předkladatelů návrhu by členové vlády dostali víc času na svůj resort a vyřešila se absence ministrů při schůzích sněmovny.V letech 2013 až 2017 se podle Pirátů ministři účastnili v průměru jen 54 procent hlasování ve sněmovně, zatímco ostatní poslanci 77 procent. „Pokud stanovíme rozumná pravidla, doufáme, že v čase, kdy je jejich přítomnost nezbytná, se budou jednání účastnit,“ uvedl šéf pirátského klubu Jakub Michálek.

Michálek vyčíslil, že ministři by museli ve sněmovně v případě schválení návrhu trávit asi třetinu času v porovnání se současným stavem. „Zavedení klouzavého mandátu posílí princip dělby moci a náležité kontroly vlády sněmovnou,“ míní rovněž.

„Ministři nestíhají svou práci, nejsou schopni se dostavit na důležitá hlasování, účast na interpelacích je v podstatě tristní,“ shrnul své důvody pro podporu návrhu předseda SPD Tomio Okamura. „Ministr nemůže plnohodnotně vykonávat práci poslance,“ připojil se místopředseda klubu ANO Jan Volný.

Zpráva ČT24

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora