ČT uvede film o Jiřině Štěpničkové. Hvězdě, které zničili život komunisté

Jiřina Štěpničková (repro archiv)

Jiřina Štěpničková | FOTO: repro archiv

Z vrcholu velice rychle až na absolutní dno. Ze života s vysněným synem pád do lágru. Takový byl osud vynikající prvorepublikové herečky Jiřiny Štěpničkové. Už ve 30. letech excelovala na prknech Národního divadla, objevovala se i ve filmech. Po okupaci odmítla hrát v německých filmech. Po válce odmítla i komunisty s nabídkou práskání pro StB. Zřejmě i kvůli tomu se z ní bolševici rozhodli udělat exemplárně potrestanou hvězdu. Pro výstrahu všem ostatním. A povedlo se.

Komunisté jí tak dlouho házeli klacky pod nohy, že se Jiřina Štěpničková rozhodla v roce 1951, že i se svým tehdy čtyřletým synem Jiřím překročí hranice. Převaděč, se kterým byla ve spojení, bohužel spolupracoval s komunisty. Objevily se i informace, že vše bylo od začátku sehrané estébáky tak, aby herečku dostali do pasti. Následoval soud, který naprosto nevinné herečce vyměřil patnáct let ve vězení. „Provinila“ se jen tím, že chtěla se svým malým synem žít na svobodném Západě.

Jiřina Štěpničková putovala do vězení. Za známou herečku se opakovaně přimlouvali někteří její kolegové z divadla i od filmu. Nakonec ji komunisté propustili po téměř deseti letech. Syna jí sebrali, když mu byly čtyři roky, po jejím návratu z vězení mu bylo třináct. I když mohla hrát, už nikdy se nevrátila mezi absolutní špičku, kde byla před svým uvězněním. Jiřina Štěpničková zemřela v roce 1985 na rakovinu.

Česká televize dnes od 20:10 hodin uvede na ČT 1 film Viktora Polesného Past, který přibližuje dramatický osud charakterní herečky a jejího syna, také známého herce a dabéra Jiřího Štěpničky. Hlavní roli představuje Zuzana Stivínová.

Snímek přináší osud nevinné herečky a matky, které komunisté zcela zničili život, jen tak, protože mohli a aby vystrašili ostatní obyvatele země. Podle pamětí Vlasty Chramostové dokonce několik hereček žádalo ne propuštění Štěpničkové, ale naopak trest smrti. Dokument, který by informaci a jména hereček potvrzoval však zatím nebyl nalezen.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]