ČT žádá omluvu od Mladé fronty DNES, jinak se bude soudit

Eric Drooker

Ředitel České televize Petr Dvořák chce po Mladé frontě DNES omluvu za článek „Přes ČT se praly peníze“, který deník otiskl na titulní straně 1. dubna. Pokud se MfD neomluví, bude se veřejnoprávní televize svého požadavku domáhat soudně. Vydavatelství Mafra, patřící ministru financí Andreji Babišovi, tvrdí, že v textu nikoho neobviňuje, i když jmenuje ČT hned na titulní straně listu.

Televizi především vadí titulek, který je podle ní zavádějící. „Celkově nás MF DNES zatáhla do kauzy, se kterou nemá ČT reálně nic společného,“ tvrdí Dvořák. V článku se píše o firmách, které měly na starost zařizování takzvaných sponzorů pořadů ČT. Posléze tyto firmy vystavovaly přemrštěné faktury společnostem, které se tímto způsobem prezentovaly. Vznikla jim tak úleva na dani a část financí jim zprostředkovatelem byla vrácena. Podle Mladé fronty DNES je kvůli tomuto jednání policií vyšetřována například firma Praha Production, kterou vlastní podnikatel Martin Jansa. Ten však popírá, že by se dopouštěl jakékoliv nezákonné činnosti. „Česká televize se ničeho nekalého nedopustila a do podvodů, které článek popisuje, se nijak nezapojila. ČT dostála všem povinnostem a se společností Praha Production přestala spolupracovat ve chvíli, kdy jí byl způsoben dluh, který bude splacen v nejbližších dnech,“ uvedla pro ČTK již dříve Alžběta Plívová.

Televize upozorňuje na načasování vydání článku

Česká televize také připomíná, že článek v Mladé frontě DNES vyšel právě v době, kdy zástupci hnutí ANO trvají na zrušení sponzorů u pořadů veřejnoprávní televize. Před nedávnem zase společnost Agrofert, kterou stejně jako ANO a MfD vlastní Andrej Babiš, kritizovala u Rady ČT objektivnost pořadu Reportéři ČT. Podle zemědělského koncernu se publicistický pořad snaží pošpinit společnost i jejího majitele.

V souvislosti s dalším útokem na Českou televizi zveřejňujeme opět naši výzvu, kterou chceme oslovit všechny, jimž není lhostejná nezávislost naší veřejnoprávní televize.

Klub na obranu demokracie a spolek Free Czech Media, který provozuje web Svobodné fórum, zaslaly každému poslanci následující dopis, který varuje před narušením nezávislosti zpravodajství České televize, k němuž by mohlo dojít pod záminkou projednávání zprávy o jejím hospodaření. Tato výzva reaguje na zprávy z médií, podle nichž se chystá útok na zpravodajství České televize jednak ze strany prezidenta Miloše Zemana a jednak ze strany hnutí ANO, které by rádo získalo na Českou televizi vliv. Agrofert Andreje Babiše začal zároveň ostře tlačit na Radu České televize kvůli kritickým příspěvkům v pořadu Reportéři ČT.

Text dopisu zde přinášíme v kompletním znění:

Výzva poslancům Parlamentu České republiky: Braňte svobodu informací a nezávislost České televize!

Vážená paní poslankyně/vážený pane poslanče,

plénum Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bude v příštích dnech projednávat Výroční zprávu o hospodaření České televize. V případě, že Výroční zpráva není schválena dvakrát po sobě, může Poslanecká sněmovna odvolat Radu České televize. Rada volí a odvolává generálního ředitele České televize. Rozhodování a hlasování v Poslanecké sněmovně v této věci má tedy dopad nejen na hospodaření České televize, ale i na její celkový profil a činnost.

Následně musí Poslanecká sněmovna projednat ještě Výroční zprávu o činnosti ČT, pro niž platí totéž.

V současné době je Česká televize vystavena brutálnímu politickému tlaku. Kriticky se vyjádřili mimo jiné i prezident ČR Miloš Zeman či předseda hnutí ANO, první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš.

Veřejnoprávní televize tu ovšem není od toho, aby byla hlásnou troubou pro představy významných politických představitelů, ale aby nezaujatě, věcně a spravedlivě informovala o tom, co se děje doma a ve světě.

Je zjevné, že v nadcházejícím jednání a při hlasování Poslanecké sněmovny budete rozhodovat především o svobodě informací a o nezávislosti veřejnoprávního média na politickém nátlaku. Je to zájem nadřazený dílčím osobním a mocenským zájmům jednotlivců. Uvědomte si, že Vaší povinností je za všech okolností bránit svobodu informací a nezávislost veřejnoprávních médií. A také, že by debata o hospodaření ČT neměla být kulisou úsilí o omezení svobody informací a politický nátlak.

V Praze 26. března 2015
V úctě
Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Bohumil Dvořák, Pavel Otto, Jan Scheinost
Free Czech Media: Jan Jandourek, Tomáš Klvaňa, Pavel Šafr, Barbora Tachecí
P. S. Pod naši výzvu sbíráme další podpisy. O těch, co se k nám připojí, Vás budeme informovat.

Výzvu můžete podepsat zde

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]