Čtvrtou dávku vakcíny uspíšil i antivaxery nenáviděný Milan Kubek. Budou mít o důvod víc k nenávisti

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Opakovaně jsem si zde v deníku FORUM 24 stýskal nad tím, že není možné si nechat připíchnout čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19, „druhý booster“. Ani jako samoplátce. Pak jsem zde lkal, že se mi nedařilo se objednat na tu čtvrtou dávku, když ji konečně ministerstvo umožnilo. Pak jsem narazil na problém, že první den přístupného očkování bez registrace bude v centrech tak nabito, že budou mnohahodinové fronty. Byly. Nakonec se mi bez front a bez čekání podařilo nechat se naočkovat na pojišťovnu v privátním zdravotnickém zařízení, které otevřelo očkovací centrum v OC Nový Smíchov. Takže jsem vysmátej. Sluší se ale říct, že za tu možnost vděčí vaxerská veřejnost i České lékařské komoře a jejímu prezidentovi Milanu Kubkovi. Komora ve prospěch přístupu k očkování vyvinula na ministerstvo značný tlak.

Byl jsem venku, na nařízeném denním pochodu, a dával si pauzu. Pil jsem kávu a poslouchal dva náctileté kluky, jak si povídají. Místo balastního slůvka vole jako za mého mládí používali balastní slůvko „kámo“. Přemýšlel jsem nad tím, jestli je to odkoukaný z filmů o hiphoperech, a cinkla SMS. Kamarádka psala: „OC Smíchov, 2. patro, otevřeno do 20 hodin, očkovaní bez registrace a bez fronty!“

„JEDU!“ odpověděl jsem bez váhání a vyrazil. Bylo před sedmou, to stihnu. V půl osmé už jsem si hrdě dělal selfíčko s čerstvou čtvrtou dávkou Comirnaty v levé ruce.

Jiří X.Doležal, se svolením autora.
Jsem posílen FOTO: Jiří X. Doležal / FORUM 24

Dělejte něco, lékaři potřebují pomoct!

Dopis, který na hlavičkovém papíru České lékařské komory doktor Milan Kubek odeslal ministerstvu zdravotnictví, je datován 12. července 2022: „Skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví nereaguje na rychlý nárůst počtu nemocných, považuji za chybu, která se nám může vymstít. Jako prezident České lékařské komory cítím, obdobně jako během předchozích epidemických vln, i tentokrát jistou spoluzodpovědnost za zvládání epidemie. Skutečnost, že na rozdíl od řady jiných evropských zemí neplatí v České republice žádná protiepidemická opatření, považuji za nezodpovědný hazard. Není možné spoléhat se na to, že „zdravotníci zase všechno zvládnou“ nebo že se „epidemie sama přežene“. Uklidňovat se tím, že v nemocnicích je zatím hospitalizováno „pouze 300 pacientů“ a že zatím umírají na covid-19 „pouze jednotlivci“, nepovažuji za příliš prozíravé. Je přece jasné, že právě tyto ukazatele mají zpoždění za počtem nakažených osob, který navíc v současnosti kvůli absenci testování pouze odhadujeme. To není dobré. Pokud bude Ministerstvo zdravotnictví ČR spolupracovat s Českou lékařskou komorou, budou mít společně šířené informace větší přesvědčovací schopnost. Právě proto upřednostňuji společný postup. V současnosti však lékařská komora nemá žádné oficiální informace ani pro své členy. V této souvislosti Vás naléhavě žádám o odpovědi alespoň na následující otázky:

Kdy bude v České republice obnovena povinnost nošení respirátorů (roušek) ve zdravotnických zařízeních, v sociálních zařízeních a v hromadné dopravě?

Kdy bude obnoveno hrazení PCR testů z prostředků veřejného zdravotního pojištění pro veřejnost a v jakém rozsahu?

Kdy bude dostupné pro pacienty v ČR antivirotikum Paxlovid?

Kdy bude zahájeno podávání druhých booster dávek vakcín (4. dávka očkování)?

Kdy vydá ministerstvo zdravotnictví aktualizované metodické pokyny, kterými by se mohli lékaři řídit?

Tři dny poté…

To bylo úterý. V pátek 15. července pak ministerstvo slavnostně oznámilo veřejnosti, že od pondělí se budou moci zájemci boosterem očkovat. Takže ten nejaktuálnější problém, který Česká lékařská komora poptávala řešit, byl vyřešen. Tak jsem se neprodleně jel naočkovat. Když mi paní doktorka (žertovali jsme o počtu čipů ve vakcíně, chtěl jsem hodně) vakcínu aplikovala, povídám nesměle: „Vy jste předpokládám soukromé zdravotnické zařízení, že jste tak rychlí, ne?“ „Ano,“ odpověděla paní doktorka.

(Týdeník FORUM)

Frontu tří lidí přede mnou, když jsem přišel, odbavily asistentky do pěti minut, za tu dobu jsem vyplnil potřebný dotazník (počtvrté, takže mi šel od ruky), dali mi vybrat, jestli Modernu, nebo Pfizer, já chtěl čtvrtý Pfizer, dostal jsem vakcínu a bylo. A já vypad, abych nezdržoval – už čekal další čipůchtivec, aby si je tam nechal naprat a podvolil se Billu Gatesovi. A šel jsem sedět do čekárny povinnou poočkovací půlhodinku, kvůli alergické reakci. A četl jsem si při ní odpověď, kterou z ministerstva na jeho dopis zaslali, kterou má redakce k dispozici.

„V pondělí 18. 7. 2022 bude vydáno rozhodnutí MZ, které stanoví, že druhou posilovací dávku lze podat všem osobám ve věku od 18 let. Základní doporučení MZ k provádění očkování bude ve smyslu, že osoby nad 60 let a osoby od 18 do 59 let, které jsou zranitelné s ohledem na svůj zdravotní stav, by se měly dostavit k očkování již teď, během letních měsíců (i s ohledem na vývoj epidemie). Osoby nad 18 let bez zdravotních komplikací by se měly na druhou posilující dávku dostavit v podzimních měsících a zaregistrovat se standardním postupem. Přeočkování bude prováděno mRNA vakcínami (Comirnaty, Spikevax) ve stejném dávkování jako u první posilující dávky. O kontraindikaci k očkování rozhoduje ošetřující lékař a rezervace pro očkování přes systém crs.uzis.cz bude umožněna od 15. srpna 2022. Ráda bych Vás touto cestou požádala o distribuci mezi Vaše kolegy. Velmi si vážíme Vaší spolupráce. Pohotovostní operační centrum, centrální řídicí tým.“ A podpis příslušné referentky.

Na jednu stranu – je skvělé, že se ministerští úředníci řídí požadavky lékařů. Na stranu druhou – není ministerstvo zdravotnictví institucí, která by podobná rozhodnutí, jako zpřístupnění vakcinace či vydání doporučení pro lékaře, měla zajišťovat sama, z podstaty své existence? Není ministerstvo placeno právě za to, aby tyhle věci dělalo i bez výslovné poptávky lékařů? To nechám na laskavém uvážení čtenáře, pro mne je důležité, že mám čtvrtý booster a můžou na něj všichni indikovaní. Roušku dnes rozumný člověk do interiéru mezi lidi nosí i bez nařízení. Takže přichází na řadu v pořadí důležitosti druhý požadavek České lékařské komory: Kdy bude pro české pacienty k dispozici Paxlovid?  (O tomto léku, za kterým stojí dvacet let práce jednoho konkrétního vědce, se zde dočtete během několika dnů.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]