Čunek chce řídit lidovce, Bělobrádek si totiž tolik nerozumí s Babišem

ceskatelevize.cz

Jiří Čunek | FOTO: ceskatelevize.cz

Jiří Čunek hlásí velkolepý návrat do vrcholné politiky. Podle jeho slov není vyloučeno, že se pokusí sesadit z čela KDU-ČSL současného předsedu Bělobrádka. Ke svým funkcím senátora, hejtmana a starosty by si tak přibral další a ukázal by, že jeho síly jsou nevyčerpatelné. Jako svou hlavní přednost chce Čunek svým spolustraníkům nabídnout nečekanou dovednost. Domluvit se s Andrejem Babišem. Na čem všem, ale zůstává utajeno.

Politik, který před jedenácti lety vystěhoval nepřizpůsobivé Romy ze Vsetína, kde je starostou, do obytných „kontejnerů“ za město, na sebe znovu upozorňuje. Populista nyní pochopil, že má reálnou šanci stanout v čele strany, která se již delší dobu profiluje jako nečitelná. Zatímco její předseda často kritizuje svého koaličního partnera z ANO, obzvláště jeho majitele a šéfa, místopředseda Jurečka bez větších problémů Babišovi přitakává a podporuje ho.

Se myšlenkou zlepšeného dialogu s ministrem financí chce nyní Čunek oslovit své spolustraníky, kterým se snaží vnutit i myšlenku, že KDU-ČSL není jen přítěžkem, jenž se snaží chopit jakékoliv šance a co nejdéle setrvat ve vládě. Hejtman Zlínského kraje dokonce hovoří o ambici vyhrát ve volbách. Stejnou ideu měl sice už Pavel Bělobrádek, ale už tehdy se jednalo spíše o vysněné přání než odraz současného rozložení politických sil.

Téma silné strany je, díky Čunkovi, ovšem znovu ve hře. K prosperitě by lidovce mělo dovést lepší propojení s Babišovým hnutím a především lepší komunikace s ministrem financí. Tudy zřejmě vede pragmatičtější cesta, než je spojení s Gazdíkovými Starosty a nezávislými.

Dá se předpokládat, že část lidovců bude na Čunkovo populistické zvolání slyšet a vyjádří svou podporu při volbě nového předsedy KDU-ČSL. Vůle po přičichnutí si k moci dokáže hodně, a pokud v České republice existuje někdo, kdo disponuje silou, je to právě oligarcha spravující státní kasu. Zároveň by si však lidovečtí politici měli uvědomit, čím jsou posty, získané od Babiše, vykoupeny. Svědomí by se mělo ozvat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner