Cy
ra
no: Legendární hrdina,který má pořád co říct

Eric Drooker

Do českých kin dorazila poslední a velmi osobitá filmová adaptace jedné z nejznámějších a nejpopulárnějších divadelních her Cyrano z Bergeracu. Jmenuje se prostě Cyrano a titulní roli v ní vytvořil Peter Dinklage, herec trpasličího vzrůstu. Klasická, ikonická a archetypální postava tu dostala – doslova – nový rozměr. O čem Rostand kdysi Cyrana vlastně napsal a jak to můžeme číst dnes, kdy na vzhledu záleží víc než kdy jindy? 

Poněkud hřmotný a nepříliš pohledný chlapík s velkým nosem, který se ovšem umí perfektně ohánět mečem a ještě lépe slovy. Takhle máme zafixovaného Cyrana z Bergeracu, gaskoňského kadeta, jednu z největších a nejzásadnějších divadelních postav, která je vnímaná jako herecká meta, jeden z vrcholů, na nějž se herec může ve své kariéře vyšplhat. A nejde jen o to, že ze sebe musí vychrlit asi 1 600 veršů, musí zvládnout bojové scény a šermířské techniky, ale měl by také přesvědčit publikum, že je tím nejcharismatičtějším mužem na planetě a prokázat uvěřitelnou vnitřní křehkost při milostných scénách. Způsobů, jak se takové role chopit, je nepočítaně a vždy se v nich odráží duch doby, kdy která inscenace vzniká. A zatímco divadelních inscenací bychom se nedopočítali, filmových adaptací bylo spíš poskrovnu.

Žádná drobná vada na kráse

Aktuální filmový Cyrano je vlastně adaptací na druhou. Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Pokání, Anna Karenina) nesáhl po Rostandově hře, ale rozhodl se převést na plátno muzikál, který měl premiéru koncem roku 2019 na off broadwayské scéně. Kromě členů skupiny The National (konkrétně bratrské dvojice Aarona a Bryce Dessnerů) je pod muzikálem podepsaná jako režisérka a autorka adaptace původní hry Erica Schmidt, titulní roli tu stejně jako ve filmu hraje Peter Dinklage. Peter Dinklage a Erica Schmidt jsou od roku 2005 manželé a mají spolu dvě děti – „true story with happy end“. Když si Dinklage posadí na ramena mladšího z potomků, je skoro stejně vysoký jako jeho žena, ona měří 168 cm, on 132. A nejde tu jen o výšku, tělo lidí postižených achondroplasií je poněkud disproporční. Není tu řeč o nějaké té drobné vadě na kráse, ale o handicapu, který při nejlepší vůli nijak nezamaskujete.

<p…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články