Czechia na MS v atletice nebyla. Zaplaťpánbůh!

Barbora Špotáková (ČTK)

Barbora Špotáková | FOTO: ČTK

Na nedávno skončeném mistrovství světa v atletice byste sportovce s nápisem „Czechia“ hledali marně. Český atletický svaz zůstal u tradičního názvu Czech Republic. Čeští reprezentanti tak nikomu nemuseli vysvětlovat, z které země jsou. Název Czechia navíc tak nějak evokuje východní země, které by nejspíš čeští atleti reprezentovat ani nechtěli.

Dodnes musíme řadě cizinců vysvětlovat, že dávno nejsme „Czechoslovakia“. Když už si toho po 25 letech svět konečně všímá, abychom mu pro změnu vysvětlovali, že jsme nadále republika, nikdo se od nás neoddělil a i nadále patříme mezi demokratické země.

Název Czechia už bohužel užívají významné instituce jako například OSN, CIA nebo Google. Jednoslovný název má pochopitelně svou logiku, bohužel při vyslovení „Czechia“ se člověku vybaví spíše Čečensko nebo nějaká autoritativní země. Velkým propagátorem názvu je prezident Miloš Zeman, který se ze všech sil snaží Českou republiku těmto státům přiblížit.

Člověka zalil pocit radosti, když viděl Barboru Špotákovou vybojovat zlatou medaili, a ta radost byla ještě silnější, když si uvědomil, že nemá na dresu nápis Czechia, nýbrž Czech Republic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner