Czernin vyzývá k slušnému vedení kampaně. Někteří lidé ztrácejí základní principy slušného chování, míní

Tomáš Czernin (Veronika Rejmanová / použito se svolením autora)

Tomáš Czernin | FOTO: Veronika Rejmanová / použito se svolením autora

Tomáš Czernin (TOP 09) vyzval v otevřeném dopise senátní kandidáty k slušnému vedení kampaně. „Úroveň některých kampaní v letošních volbách byla signálem, že se česká společnost radikalizuje a někteří lidé ztrácejí základní principy slušného chování,“ píše v textu výzvy.

Czernin kromě hlavního úkolu senátu, kterým je práce na kvalitních zákonech, připomíná jeho reprezentativní funkci v době, kdy jiné politické špičky selhávají. Svou prací v senátu jsem se vždy snažil přispívat ke zlepšování politické kultury. Proto Vás vyzývám, vážení kandidáti, veďme kampaň do senátu slušně, bez osobního napadání, lží, manipulací, hrubostí či podobných nečestných praktik! Sám se odmítá přidávat ke konfrontační kampani. Druhé kolo voleb by podle něj mělo být o vysvětlování politických programů, nikoli o vzájemném osočování.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

První kolo senátních voleb proběhlo 23. a 24. září. Kromě tří obvodů se nejúspěšnější kandidáti utkají ve druhém kole, které se uskuteční ve dnech 30. září a 1. října. Tomáš Czernin obhajuje svůj mandát v senátu na Jičínsku v části Nymburska. Ve druhém kole se utká s podnikatelem Jaromírem Dědečkem z hnutí ANO. Czernin získal v prvním kole přes 28 procent hlasů, tedy o necelé dva procentní body víc než Dědeček.

„Mandát obhajuji, protože jsem přesvědčen, že stále mohu naší zemi na tomto místě sloužit. Rád bych pokračoval v práci zejména ve výboru pro zahraniční obranu a bezpečnost. Bezpečí naší země včetně bezpečí energetické soběstačnosti je klíčové téma, které hýbe celou zemí,“ řekl ještě před volbami Czernin.

Jedním z nejvýraznějších kandidátů letošních senátních voleb je Jana Nagyová, která kandiduje za ANO za senátní obvod Jihlava. S kampaní jí pomáhá předseda hnutí Andrej Babiš. Týden před volbami spolu „v obytňáku“ objížděli Vysočinu, kde o hlasy voličů Nagyová bojuje s nynějším předsedou senátu Milošem Vystrčilem. Toho Babiš ve svých projevech nešetří. „Celý život dělal učitele. A ani se nenaučil anglicky. Ani kafe na ambasádě si objednat neuměl,“ uvedl například Babiš na druhé zastávce v Dačicích, jak informoval web iDnes.cz. Dále také zveřejnil video, ve kterém předčítá údajné hříchy předsedy senátu.

Svou kampaň Babiš s Nagyovou postavili na bezpráví. Tento týden budeme v kraji podporovat naši kandidátku do senátu paní Nagyovou. Pojali jsme to symbolicky, jako střet establishmentu (Vystrčil) s bezprávím (Nagyová),“ sdělil Babiš v jednom ze svých projevů. Oba jsou přitom obviněni z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, která se momentálně projednává u soudu. Pokud by ale Nagyová zvítězila, získala by imunitu, což by mohlo zkomplikovat soudní proces.

Celý text výzvy Tomáše Czernina:

Vážení kandidáti,

v první řadě gratuluji Vám všem, kteří jste uspěli v prvním kole senátních voleb. Je to velký úspěch a také velká zodpovědnost. Obracím se proto na každého z Vás, kdo chcete v Senátu důstojně zastupovat voliče ze svého obvodu.

Vím, že volby jsou soutěž, která může být velmi ostrá a nevybíravá. Přesto Vás vyzývám a žádám, abychom ke druhému kolu přistoupili slušně a své úsilí napřeli do vysvětlování svých programů, nikoli do vzájemného osočování.

Úroveň některých kampaní v letošních volbách byla signálem, že se česká společnost radikalizuje a někteří lidé ztrácejí základní principy slušného chování. Možná je to přímý důsledek selhání, které občas vídáme u některých českých ústavních činitelů.

(profimedia.cz)

Za hlavní úkol Senátu pokládám samozřejmě práci na kvalitních zákonech. Nicméně v posledních letech Horní komora hned několikrát prokázala, že může být důstojným reprezentantem České republiky v okamžicích, kdy jiné výrazné politické špičky selhávají.

Svou prací v Senátu jsem se vždy snažil přispívat ke zlepšování politické kultury.

Proto Vás vyzývám, vážení kandidáti, veďme kampaň do Senátu slušně, bez osobního napadání, lží, manipulací, hrubostí či podobných nečestných praktik! Buďme jako budoucí senátoři vzorem politické kultury. I to je služba naší zemi, ať již uspějeme, nebo nikoli.

Vážení kandidáti, nebudete-li se mou výzvou zabývat, je to vaše rozhodnutí. Já osobně se ale ke štvavé, nevybíravé a konfrontační kampani přidávat nebudu. Není mi to vlastní. Slušnost totiž nepokládám za slabost.

S úctou Tomáš Czernin

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články