Další Babišova lež: Evropské státy nám berou naše dividendy, a proto nesmí snižovat dotace

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Když dříve řekl vrcholný politik nějaký očividný nesmysl, ať už to byla lež či jen projev neznalosti, tak mu média vždy důkladně zatopila. Nyní jen bezmocně přihlížíme, jak předseda vlády denně vypouští z úst kolosální absurdity a téměř nikdo se mu nepostaví a neřekne: „Milý pane, proč děláte z Čechů idioty? Přestaňte hloupě žvanit.“

Proto je nyní důležité všechny Babišovy lži, poťouchlosti, manipulace a hovadiny řádně zaznamenat, informovat o nich a archivovat pro chvíli, kdy Babišovi vystavíme závěrečný účet. Vycházíme z toho, že slova státníka mají mít váhu, mají se opírat o fakta a nesmí manipulovat veřejností. To vše se v případě premiéra Babiše děje denně a v takové míře, jakou jsme dosud nepoznali.

Máme tu nyní další závažný manipulativní nesmysl, který vypadl z premiéra Babiše v souvislosti se schůzkou zástupců 17 chudších zemí Evropské unie, které nesouhlasí s novým unijním rozpočtem. Podle něj má EU omezit výdaje na dotace ze strukturálních fondů, jež umožňují chudším zemím dohánět ty bohatší. Babiš se stal neformálním vůdcem těch, kteří vzkazují bohatým státům: „Plaťte nám dál stejně.“ A zde je jeho odzbrojující argument:

„Z našich zemí odchází ročně až 250 miliard korun v dividendách. Podle nás je to nespravedlivé,“ řekl pro Českou televizi.  „Nevidíme důvod, aby nám Evropská unie brala peníze na kohezi … “ zdůvodňuje svůj postoj Babiš a podotýká, že západní unijní země získávají finance zpět prostřednictvím vyplácené dividendy.

Tak a je to. EU nám má dál posílat stejně peněz, protože my vyplácíme evropským zemím dividendy. Neinformovaný hlupák u televize slastně mručí, jak nás Babiš efektivně brání před Evropou.

Tento argument odráží komunistické a nacionalistické myšlení, které má skutečně v naší zemi pořád silnou základnu. Přitom je postavené na obludné lži.

Jak je možné, že premiér jakožto absolvent vysoké školy ekonomické neví, že dividendy nikam neposíláme MY, tedy Češi. Dividendy jsou zisk podniků, které patří jejich akcionářům. Ty dividendy nejsou naše, jak se Babiš tváří. Státu patří pouze řádně zaplacené daně ze zisku. Jak je možné, že premiér Babiš neví, že to nejsou členské země EU, které si odtud berou své dividendy, nýbrž jednotliví akcionáři? Mezi jejich dividendami a dotacemi z EU není vůbec žádný vztah. Je to prostě jenom naprosto vyfabulovaná manipulativní lež, která má představit Babiše jako obránce národních zájmů. A adresátem této lži je neinformovaný volič s komunistickými stereotypy myšlení.

Bylo by zajímavé zjistit, zda sám Babiš těmto nesmyslům věří, když je říká. Mluví tak přesvědčivě, že se nejspíš umí nějak naprogramovat na modus komunistického burana, který si opravdu myslí, že nám odsud evropské státy odčerpávají „naše dividendy“. Je ovšem jisté, že v tomto případě nejde o jeho neinformovanost, nýbrž pouze o bezbřehý cynismus.

Když se Babiš přepne do programu majitele holdingu, což zcela jistě v rozporu s oficiálním tvrzením často dělá, tak dobře ví, že ty dividendy, které mu chodí z německých chemiček a pekáren nepatří Němcům, nýbrž jenom jemu. Je obdivuhodné, jak se umí přepínat z člověka zasaženého skrz naskrz komunistickou mentalitou do továrníka a kapitalisty. Nebo se možná jeho mozek ani nepotřebuje přepnout a všechny ty protichůdné procesy v jeho hlavě probíhají zároveň a dohromady.

Cynické lhaní nesmí držitelům moci procházet. Protože každé takové lhaní je asociální a poškozuje morální a psychické zdraví společnosti. Mimochodem, na Babišovo lhaní o dividendách upozornil věcným způsobem v Událostech a komentářích České televize europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. Patří mu poděkování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner