Další Babišův bolehlav: majitel ostravských hutí je na pokraji krachu, mluví se o nouzovém znárodnění

Ocelářská společnost Liberty Ostrava – ilustrační foto (Liberty Ostrava)

Ocelářská společnost Liberty Ostrava – ilustrační foto | FOTO: Liberty Ostrava

Britská vláda by podle dnešních slov Eda Millibanda, exministra a někdejšího šéfa labouristické strany, měla zvážit nouzové znárodnění společnosti Liberty Steel. Do ní patří i ostravské hutě, tedy někdejší Nová huť (Klementa Gottwalda), později ArcelorMittal Ostrava. Majitel společnosti Liberty Steel, Brit indického původu Sandžív Gupta, bojuje o finanční přežití. 

Guptovo ocelářské impérium, které v Česku zaměstnává přes šest tisíc lidí, se ocitá na pokraji krachu poté, co jeho největší věřitel skončil v insolvenci.

Podle nově zveřejněných soudních dokumentů Guptova zastřešující skupina, GFG Alliance, už letos v únoru oznámila svému zmíněnému největšímu věřiteli, britsko-australské společnosti Greensill Capital, že bez jeho finanční pomoci se ocitne v bankrotovém stavu, resp. tedy v insolvenci. Jenže právě sama Greensill Capital je nyní v insolvenci.

FORUM 24 (archiv)

Společnost Greensill Capital měla Guptovi poskytnout půjčky, jimiž financoval právě i koupi ostravských hutí. Za provozní úvěr v objemu dvou miliard korun se zaručila česká státní pojišťovna EGAP.

Tento svůj nákup Gupta dokončil před dvěma lety. O hutě ani tehdy, před pandemií, nebyl jinak přílišný zájem, takže je poměrně málo pravděpodobné, že by se v případě pádu jeho ocelářského impéria rychle našel někdo, kdo by byl ochotný ostravské hutě koupit. To může být další předvolební bolehlav pro vládu Andreje Babiše. Koaličním stranám už nyní citelně klesají preference v důsledku pandemické situace, pád ostravských hutí a riziko citelného nárůstu počtu nezaměstnaných by je stáhl ještě níže.

Vodou na mlýn může být situace pro české odboráře. Předák největších odborů v zemi Josef Středula v době převzetí ostravských hutí vyjadřoval značné pochyby o skutečných záměrech Guptovy společnosti, obával se o další osud řadových pracovníků hutí. Stávající situace může tyto obavy naplnit. Středula přitom dnes nevylučuje kandidaturu na prezidenta republiky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]