Další Balda? Někdo se pokusil vykolejit vlak v Doksech u Máchova jezera

Kámen v kolejišti ohrozil životy cestujících ve vlaku (Policie ČR)

Kámen v kolejišti ohrozil životy cestujících ve vlaku | FOTO: Policie ČR

Obrovský kámen na kolejích ohrozil cestující ve vlaku, který v neděli směřoval ze železniční stanice Doksy do obce Okna. Tragédii zabránil pohotový strojvedoucí. Rozhodl se totiž nebrzdit a překážku přejet v plné rychlosti. Událostí se nyní zabývají policisté, pachateli hrozí až osm let za mřížemi.

Strojvedoucí zahlédl kámen v kolejišti v mírné zatáčce za obcí Doksy na Českolipsku v neděli po 20. hodině. Ihned mu bylo jasné, že situace je vážná. „Nakonec se rozhodl přejet tuto překážku v plné rychlosti, protože by podle jeho odhadu prudké brždění na tak krátkou vzdálenost mohlo způsobit vykolejení vlaku,“ popsala policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ve vlaku v tu chvíli cestovalo 23 pasažérů a dva zaměstnanci drah. „Po nárazu do překážky došlo k proražení naftové nádrže a olejové nafty, jejichž obsah vytekl do kolejiště. Strojvedoucí vlakovou soupravu dovezl až do stanice Okna, odkud pak zavolal tísňovou linku,“ pokračuje mluvčí policistů z Libereckého kraje.

Policie ČR

Strojvedoucí zahlédl kámen v kolejišti v mírné zatáčce | FOTO: Policie ČR

„Ohledáním místa události jsme zjistili, že překážkou byl cementový kvádr vážící podle našeho odhadu nejméně 80 kilogramů a podle vyhodnocení všech informací jsme dospěli k jednoznačnému závěru, že ho do kolejiště někdo umístil úmyslně,“ popsala Baláková s tím, že jen díky velkému štěstí a také profesním zkušenostem strojvedoucího nedošlo ve vlaku ke zranění lidí nebo k úmrtí.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Případem se nyní intenzivně zabývají kriminalisté, kteří zahájili úkony trestního řízení pro zločin obecného ohrožení. Za ten může soud poslat pachatele až na 8 let do vězení. O koho jde, zatím policisté netuší.

„Velmi by nám pomohly veškeré informace o pohybu podezřelých lidí v blízkosti kolejiště na výjezdu z Doks ve směru na Okna z neděle 4. července. Pokud jste cokoliv takového zaregistrovali, neváhejte a kontaktujte nás na lince 158,“ doplnila policejní mluvčí.

Většina lidí si v této souvislosti jistě vzpomene Jaromíra Baldu. Senior, který je příznivcem hnutí SPD, před čtyřmi lety pokácel dva stromy na železnici. Chtěl tak u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů.

První strom nastražil počátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhý o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Podle znalce neměli strojvedoucí šanci včas zabrzdit a vlak nevykolejil a nikdo se nezranil jen šťastnou náhodou.

Za teroristický útok na železnici a vyhrožování si nakonec odseděl dva roky a osm měsíců za mřížemi. Soud mu také nařídil ochrannou ambulantní léčbu na psychiatrii, kam pravidelně dochází.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]