Kdykoli u nás něco nefunguje, najdou se zlepšovatelé, kteří si najdou nějakou zemi, kterou si na dálku oblíbili, a začnou hlásat, že bychom to měli dělat „jako tam“. Jak sem importovat tamní historii a občany, už neřeší.
Jako oblíbenci se v hitparádě kuchyňských znalců objevují velmi často Švýcarsko a Izrael. Z nějakého důvodu to nebývá Vatikán, který přitom netrpí například žádnou demografickou krizí a nepochybně jeho občané budou vést ohledně počtu osob s vysokoškolským vzděláním v populaci.
Izrael je často obdivován, jak si umí zařídit svou obranu, a někteří lidé touží, abychom „to měli taky tak“. Jestli by se u nás chtělo mužům na tři roky na vojnu a ženám na dva, se už neřeší. Stejně jako to, že nemáme jaderné zbraně.
Pokud jde o Švýcarsko, to bylo hitem už před dělením federace ČSFR. Slovensko se podle nadšených nacionalistů mělo stát Švýcarskem pod Tatrami. Slovensko je přitom pořád Slovensko.
Teď se do švýcarizace Česka chce pustit hnutí „Švýcarská demokracie“. Už mají i známou kandidátku do voleb, doktorku Soňu Pekovou. To je ta, co loni říkala, že koronavirus do Vánoc zmizí, načež přišla dost hrozná druhá vlna. Pomohla si pomocnou teorií, že to byl jiný virus, jenže nebyl. Kromě toho soudí, že onen čínský virus byl nejspíš uměle vyroben v laboratoři, což si ale jinak nikdo z odborníků nemyslí, nijak to ani průzračně nedoložila. A teď se pustí do budování švýcarské demokracie u nás.
Hnutí na svých stránkách vykládá, proč do toho jdou: „Považujeme politický systém ČR za chybně nastavený. Zásadní problémy vidíme již v zákonu č. 1 – v ústavě. A od ústavy se vše ostatní odvíjí.“
A proč? Protože naši ústavu vymýšleli právníci a ne prostý lid: „Na rozdíl od Švýcarska nemají čeští politici povinnost předložit novou ústavu nebo její změny ke schválení občanům v referendu. Dokument, jehož jedním z hlavních poslání je limitovat moc politiků, si u nás politici napsali a schválili sami.“
To je fakt. Třeba i Vladimir Putin si nechal novou ústavu schválit v referendu, aspoň tomu tam tak říkali.
Pak se nám vysvětlí, v čem je naše ústava vadná: „V české ústavě toho mnoho chybí a jiné zase přebývá. Považujeme za nutné to změnit. Bez revize ústavy a celkové změny politického systému se v naší zemi nic zásadně nezmění k lepšímu. Jako vzor státního uspořádání a nastavení politického systému vidíme Švýcarsko.“
Proč? „Švýcarský politický systém považujeme za maximálně stabilní, demokratický a vedoucí k prosperitě všech občanů.“
Pak je tam skutečně politologická lahůdka: „Švýcaři se při vzniku Švýcarska jako moderního státu v roce 1848 inspirovali Spojenými státy americkými. Nicméně měli obavu vložit do rukou jednoho člověka příliš mnoho moci. Mohl by ji zneužít. Nahradili proto jednu osobu ve funkci hlavy státu hned sedmi lidmi – celou Vládou. Švýcarský parlament sice volí každý rok z členů Vlády prezidenta konfederace (Bundespräsident), nicméně v jazycích, kterými se ve Švýcarsku hovoří, má slovo prezident význam také předseda, a to je také nejbližší popisu jeho funkce.“
To je pozoruhodné. Ve Spojených státech je ve federaci funkce prezidenta zcela klíčová a jeho role velmi silná. Inspirovat se USA a tohle pominout je jako inspirovat se vegetariánstvím tak, že na maso budeme dávat koření určené na zeleninu.
Ale to se vyřeší, když jedničkou na kandidátce pro Středočeský kraj je doktorka Peková. Ta tam píše: „Ráda bych se věnovala především zlepšení dohledu nad laboratorními genetickými manipulacemi a jejich možného dopadu na životní prostředí, bezpečnost a zdraví lidí a zvířat. Dále pak odborným otázkám spojeným s implementací nových molekulárních léčiv.“
Zřejmě dohlédne na to, aby tady taky někdo nevyráběl nějaký umělý virus, co ohrožuje lidstvo. Dohled nad genetickými manipulacemi (o kterých víme my, obyčejní čičmundové tvořící přes 99 procent občanů, houby) je jistě potřeba. Jen si po některých vyjádřeních doktorky Pekové nejsme úplně jisti, jestli ona na to bude ta pravá osoba.
Problém s přetvořením Česka v české Švýcarsko by byl zřejmě značný. Nejsme neutrální země a nemůžeme se jí stát jen proto, že si to sami vyhlásíme. Můžeme si tak jen říkat, ale pokud se na tom formálně i neformálně neshodne celé naše okolí, že to tak berou, není to k ničemu. Nejsme zemí významných bank, nemáme Alpy, hlavně ale nemáme dost Švýcarů a jejich politickou kulturu, která je pro jejich systém neustálých referend nutná.
Takové ideje se podobají tomu, co se po konci koloniální éry dělo v Africe. Opsali tam západní ústavy a nebylo to nic platné, všude se pak vynořil jeden autoritář vedle druhého.
Vybrat si nějakou atypickou zemi a pokoušet se podle ní uzpůsobovat naši realitu je utopie. To bychom mohli také vymyslet, že si zavedeme Sněmovnu lordů, a pak hledat ty lordy, abychom to zaplnili. Ale proč ne, když to jinde funguje, ne?
Některé věci jsme ale odjinud převzít mohli. Kdyby se u nás volil prezident jako ve Spolkové republice Německo, byla by volba během jednoho odpoledne hotová a výsledek by nemohl být horší, než je to dnes.