Další blokace Facebooku Pavla Šafra, editora Svobodného fóra

()

Možnost komunikovat s veřejností na Facebooku je opětně znemožňována Pavlu Šafrovi, editoru Svobodného fóra a předsedovi sdružení Free Czech Media. Po úterní blokaci účtu, ke které došlo po nahlášení „závadného obsahu“, pokračuje sociální síť v prošetřování dalšího udání na Šafrovy stránky. Není náhodou, že k tomu dochází v době, kdy se Svobodné fórum spojilo s dalšími iniciativami a vytvořili sdružení Hi FRIENDS, které chce podpořit přejezd amerického konvoje přes Českou republiku.

Po úterním omezení, po kterém nemůže Pavel Šafr přidávat na svůj facebookový profil příspěvky, se ve středu brzy ráno objevila další komplikace. Některému z odpůrců editora SF natolik vadí jeho názory, že společnosti provozující nejpopulárnější sociální síť nahlásil jako závadný obsah Šafrovu úvodní fotografii. Jedná se o slavný obraz Sandra Botticelliho, Mars a Venuše. Je zvláštní, že toto dílo, vystavené v Národní galerii v Londýně a obdivované tisícovkami zdejších návštěvníků, donutilo uživatele Facebooku k nahlášení majitele stránky.

Nejzajímavější na celé blokaci je fakt, že k ní dochází těsně před akcemi, které Svobodné fórum společně s dalšími iniciativami chystá a které vadí levicovým aktivistům, jež chtějí zabránit pokojnému průjezdu spojeneckých jednotek. Proti tomu web SF důrazně protestuje a připravuje program, který má naopak vojáky západní velmoci uvítat. Nejde však o akce, jež by jakkoliv měly narušovat protesty, které plánují odpůrci, převážně lidé s levicovým smýšlením a obdivující současné Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina.

První příspěvek, kvůli kterému nemůže Pavel Šafr přes sociální síť komunikovat se svými podporovateli, ale i odpůrci, může vzbuzovat dojem, že porušuje pravidla Facebooku. Podle posledních úprav se totiž nesmí v příspěvcích objevovat nahá ňadra, což se na fotografii obálky časopisu Reflex stalo. Na obraze italského renesančního malíře však k takovému narušení prudérnosti sociální sítě nedochází. Nahý je na něm totiž vyobrazen pouze bůh Mars, zatímco Venuše je oblečena.

en.wikipedia.org

Mars a Venuše, obraz Sandra Botticelliho

Na dotaz, z jakého důvodu je skutečně facebookový profil Pavla Šafra dočasně blokován pro přidávání příspěvků, zatím nikdo z firmy, starající se o fungování sociální sítě, neodpověděl. Podle smluvních podmínek tak může být stránka editora Svobodného fóra částečně nedostupná až 30 dní.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]