Další čeští vojáci slouží v Lotyšsku. Přínos pro všechny, chválí kanadský velitel

Po šesti měsících v zahraniční operaci alianční předsunuté přítomnosti eFP v Lotyšsku se čeští vojáci opět vystřídali (9. úkolové uskupení AČR / se souhlasem)

Po šesti měsících v zahraniční operaci alianční předsunuté přítomnosti eFP v Lotyšsku se čeští vojáci opět vystřídali | FOTO: 9. úkolové uskupení AČR / se souhlasem

Po dalších šesti měsících zahraniční mise české armády v Lotyšsku došlo k vystřídání. Vojáky 8. úkolového uskupení vystřídali jejich kolegové z 9. úkolového uskupení. Tvoří jej opět především pontonisté z 15. ženijního pluku v Bechyni.

Naši vojáci jsou součástí tzv. NATO enhanced forward presence battalion, tedy praporu posílení předsunuté přítomnosti, a v Lotyšsku působí od června 2018, kdy zde na základně v Adazi začala působit minometná jednotka, jejíž základ tvořili vojáci 71. mechanizovaného praporu. Postupně se zde vystřídalo osm uskupení a v současné době nastupují vojáci již k devátému „úkolu“. Mezinárodnímu bojovému uskupení velí Kanada.

(Týdeník FORUM)

Čtyři příslušníci odjíždějícího 8. úkolového uskupení byli kanadským velitelem koaličních vojsk v Lotyšsku, podplukovníkem Jeremiem Gauvreauem, oceněni za přínos a spolupráci. „Děkuji za odvedenou prací v mezinárodním prostředí, rozhodně jste byli přínosem pro všechny koaliční partnery včetně nás,“ pochválil české vojáky podplukovník Gauvreau.

Základem 9. úkolového uskupení jsou ženisté z jednotek 15. ženijního pluku z Bechyně, které doplňují specialisté z dalších útvarů napříč Českou republikou. „Po náročné přípravě a secvičení je 9. úkolové uskupení zcela připraveno plnit úkoly a zabezpečit ženijní podporu koaličních jednotek,“ prohlásil kapitán Jan Rejmont, který českému kontingentu velí.

Společná příprava trvala celkem sedm měsíců a završilo ji květnové certifikační cvičení ve Vyškově. Čeští vojáci se nyní v Lotyšsku budou aktivně zapojovat do společných cvičení s jednotkami spojeneckých vojsk NATO a Lotyšska. Jedním z hlavních úkolů je předvést schopnosti posílené pontonové čety v rámci ženijní podpory koaličních jednotek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]