Další citelná ztráta pro Rusy. Ukrajinci sestřelili jejich velitelské stanoviště ukryté v dopravním letadle

Ukrajinci sestřelený Iljušin Il 22 (Alex Beltyukov/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Ukrajinci sestřelený Iljušin Il 22 | FOTO: Alex Beltyukov/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

V již tradičním výčtu zničené ruské techniky se v neděli podle webu Kyiv Independent objevila také nenápadná informace o sestřelení letounu Il 22. Jde o necelých 40 metrů dlouhé letadlo tvářící se jako dopravní. Uvnitř trupu však nejsou sedadla a pasažéři, ale na několik sekcí rozdělené moderní komunikační centrum. IL 22 je totiž mobilní velitelské pracoviště. Rusové tak v neděli utrpěli další vážnou ztrátu.

Il 22 označovaný jako Bizon slouží k vedení elektronického boje a velení. Velitelské stanoviště je schopné pracovat i samostatně, když letoun „sedí“ na letišti bez běžících motorů. První tyto stroje, postavené na bázi klasického dopravního Il 18, vzlétly v 70. letech. Od té doby je Sovětský svaz a Rusko postupně modernizují. Několik z těchto strojů Rusové nasadili také v Sýrii.

Eric Drooker

Letouny jsou na první pohled civilní. Mají zbarvení Aeroflotu a registraci také mezi civilními stroji. Viditelnou odlišností je pak řada antén na trupu.

V minulosti byly letouny využívány i pro přepravu důležitých osob, ale především sloužily velitelům vojsk.

V současné modernizované verzi má být letadlo určeno k řízení činnosti pozemních jednotek, analyzování a vyhodnocování zachyceného signálu nepřátelských komunikačních systémů, retranslaci rádiového spojení a vedení radioelektronického boje. Důvodem k vývoji speciálu byly obavy z jaderné války a riziko zasažení pozemních velitelských stanovišť.

V současné době má ruský prezident Vladimir Putin pro případ mobilního vedení jaderné války zastaralý Il 80, který byl uveden do provozu v 80. letech. Konstrukcí, velikostí a schopnostmi se však tyto stroje nemohou rovnat americkému letounu VC-25 Air Force One, postavenému na základě Boeingu 747. Letoun amerického prezidenta má proti ruským strojům dvojnásobný dolet i vyšší možný dostup a vyšší rychlost. Navíc může doplňovat palivo za letu, je vybaven vyšší ochranou.

Ukrajinci už Rusům sestřelili 143 bojových letadel a 134 vrtulníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články