Další covidovou vlnu v Číně nezpůsobilo rozvolnění opatření, říká ředitel WHO

Obyvatelé Číny čelící koronavirové pandemii  (ČTK)

Obyvatelé Číny čelící koronavirové pandemii | FOTO: ČTK

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) měl silný nárůst infekce covidu-19 v Číně propuknout dlouho předtím, než vláda upustila od své přísné politiky „nulového covidu“ a rozhodla o rozvolnění opatření. Mike Ryan tedy vyvrátil dohady o tom, že by toto vládní rozhodnutí způsobilo nárůst případů. Informovala o tom agentura Reuters.

Nadšení v Číně pramenící z uvolnění protipandemických opatření po řadě hrubých protestů rychle pominulo. Počty infikovaných narůstají a mezi lidmi rostou obavy. Čínská populace postrádá kolektivní imunitu a má nízkou proočkovanost, a to zejména mezi staršími lidmi.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Aktuálně se šíří zprávy o tom, že Čína zrušila omezení a nemoc se najednou vymkla kontrole,“ řekl Mike Ryan, ředitel pro mimořádné situace WHO, médiím. Vysvětlil, že virus se v zemi intenzivně šířil již dlouho před zrušením vládních restrikcí. V souvislosti s tím apeloval na nutnost očkování. „Nemoc se intenzivně šířila a domnívám se, že samotná kontrolní opatření ji nezastavovala. Věřím, že Čína rozhodla strategicky, že už to nebyla nejlepší možnost.“

Peking se po protestech proti ekonomicky destruktivním restrikcím, které prosazoval prezident Si Ťin-pching, začal tento měsíc odklánět od své nekompromisní politiky „nulového covidu“.

Náhlé uvolnění omezení spustilo dlouhé fronty před zdravotními klinikami. Ty měly být znamením přicházející infekční vlny, přestože oficiální počty nových případů v poslední době klesaly. Snižující se trend byl ale pravděpodobně způsoben tím, že úřady uvolnily povinnost testování.

V nejnovější zprávě o covidu-19 za týden do 27. listopadu WHO uvedla, že Čína hlásila rostoucí počet hospitalizovaných po dobu čtyř po sobě jdoucích týdnů. „Výzva, které Čína a další země stále čelí, zní: jsou lidé, kteří potřebují být očkováni, očkováni adekvátně, správnými vakcínami a správným počtem dávek a kdy byli tito lidé očkováni naposledy,“ uvedl Ryan.

Hlavní epidemioložka WHO Maria Van Kerkhove uvedla, že Organizace spojených národů poskytuje Číně technické poradenství a Ryan k tomu dodal, že existuje řada otevřených kanálů.

Čína získá vakcíny proti covidu-19 od západních výrobců léků. Firma China Meheco Group Co Ltd ve středu uvedla, že bude dovážet a distribuovat perorální léčbu Paxlovid od společnosti Pfizer.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dříve řekl, že doufá, že pandemie, která od doby, kdy se před třemi lety objevila v čínském Wu-chanu, zabila více než 6,6 milionu lidí, již nebude nikdy v budoucnu považována za celosvětovou mimořádnou událost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články